Iltalehti: vinttikoira tappoi pienen koiran

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Karkkari mäyris
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
tässäkin on hyvä muistaa lehtien tapa myidä lehteä, kamala uutinen, hirveää molempien koirien omistajille, mutta sitä emme tiedä onko tässä nyt hirveää raatelua tapahtunut, käsittääkseni myös kuollut koira oli irti eli juossut pakoon, eihän iso vinttari tarvitse kuin yhden hyökkäyksen ja on myöhäistä vaikka irti päästäisikin
 
Siitä räkyttäjästähän sanottiin, ettei tullut toimeen toisten koirien kanssa (omistajan vika). Varmasti koirien kieli yms. hukassa ja vaikkapa selkeän alistumisen sijaan lähti juoksemaan karkuun.
 
Olen todella pahoillani koirani menettäneen henkilön puolesta. Toivon hänelle voimia.

Oma pikkukoirani raadeltiin viime kesänä. Saimme koiramme hoidettua, koska koira pääsi välittömästi tapahtuneen jälkeen Viikin pieneläinsairaalan teho-osastolle. Missään muussa hoitopaikassa pieni koirani ei olisi pelastunut.

Koirani on parantunut ja ikävästä kokemuksesta aiheutuneista traumoista olemme pikkuhiljaa toipumassa. Toinen osapuoli kieltäytyi osallistumasta kustannuksiin ja kohtaamme aikanaan käräjillä.

Toivon, että myös tämän koiran omistaja selviää kovasta kokemuksestaan. Soisin hänelle myös voimia jaksaa vaatia raatelijakoirien omistajalle rangaistusta ja menettämästään koirasta vahingonkorvausta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Myötätuntoni omistajalle;22474397:
Olen todella pahoillani koirani menettäneen henkilön puolesta. Toivon hänelle voimia.

Oma pikkukoirani raadeltiin viime kesänä. Saimme koiramme hoidettua, koska koira pääsi välittömästi tapahtuneen jälkeen Viikin pieneläinsairaalan teho-osastolle. Missään muussa hoitopaikassa pieni koirani ei olisi pelastunut.

Koirani on parantunut ja ikävästä kokemuksesta aiheutuneista traumoista olemme pikkuhiljaa toipumassa. Toinen osapuoli kieltäytyi osallistumasta kustannuksiin ja kohtaamme aikanaan käräjillä.

Toivon, että myös tämän koiran omistaja selviää kovasta kokemuksestaan. Soisin hänelle myös voimia jaksaa vaatia raatelijakoirien omistajalle rangaistusta ja menettämästään koirasta vahingonkorvausta.

joo. Meillä kävi myös tuuri. Iso 84 kg hyökkäsi kimppuun. Omistaja maksoi ell. Kulut ja sai sakot sekä joutui lopettamaan koiransa. Iso koira oli kaksi kertaa aiemminkin hyökännyt kimppuun.
 
Silti oli miten oli, jokaisen koiran omistajan on pidettävä huoli omasta koirastaan ja pidettävä se kiinni. Täällä päin suomea ainanki on kaupungin järjestyssäännöissä kohta että koirien tulee olla kytkettynä taajama-alueella. Myös siitä pidettävä huoli ettei koiria ulkoiluteta yleisillä uimarannoilla. Ja huom: jätökset kerättävä.
Luulisi jokaisen tietävän että koirat pidetään kiinni. Ja hyvä että meidän koiran päälle tullut koiran omistaja sai sakot (rikkoi kaupungin järjestyssääntöä) ja mikä parasta, päälle tullut hurtta lopetettiin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Aamuäree;22459074:
Pisti heti kanssa silmään tuo......

Vahinko on vahinko, tahallinen teko ihan eri.
Mistä sitä tietää mitä milloinkin tapahtuu, lapsi putoaa vahingossa portaissa, koira pääsee irti vahingossa, vahingossa pesee punaiset sukat valkoisen pyykin seassa tms.
Vahingossa meillä ponikin karkas, en todellakaan nauti sen kiinniottamisesta pitkin kaurahalmeita niin suunnattomasti että sen tahallani olisin karkuun päästänyt.
Vahingossa irtipäässeet koirat ja kissat niitä penikoitakin saa tietyn ajan kuluttua karkumatkastaan. :D

VAHINKO.

Melkoinen 'verikoira' tuo 'karkkari mäyriskin' on... luolakoira joka TAPPAA rottia tms. Ihan huvikseenkin:snotty: ja vahingossa irtipäässeitä lemmikkihamstereita kans.....

aika huonot tiedot sulla rodusta. Meillä mäyrät, hirvet, jänikset, ym. Ja mäyris tekee ajotyön, ihminen tekee lopputyön eli ampuu. Mäyrän kohdalla tosin koira paikallistaa, ihminen tutkan avulla kaivaa koiran maanalta pois ja ampuu jos mäyrä hengissään vielä, ellei toisin ole sovittu.
 
asian laidasta voisin melkeinpä väittää että paljon paljon enemmän häjyn luonteisia on pikkukoirissa, isot yleensä leppoisampia, mut saavat pahaa jälkeä ja ovat aina otsikoissa, siskollani on terrieriuros ja 2 kertaa sen saanut paikata kun väkisin tulee minun 50 kiloisen urokseni päälle, ne on vain sellaisia seinään potkittavia ei niitä kukaan pelkää, lenkillä ne räyhää ihan yhtä lailla, mutta se pärinä ei kuulosta miltään siihen nähden että iso ärähtää takaisin ja kaskas siitä tehdään se hullu. vinttikoirat on todella mukavia luonteeltaan ja harvemmin ottaa mitään kontaktia kehenkään ,näyttelyissäkin ovat todella uljaita, kulkevat päät pystyssä... aina joka rotuun joka ryhmään mahtuu niitä huonoluonteisia ja nämä tapaukset valitetttavasti tahraa aina koko rodun maineen!
 
Ai kaikki/melkein kaikki/suurinosa pikkukoirista rähjää? Ainaski mun ystävien pikkukoirat ovat paljon parempi käytöksiä kuin jotkut isot hurtat. Haloo, ei pidä kaikkia pikkukoiria leimata. Onhan mullaki sellainen rodun edustaja (mäyris) joka luulisi haukkuvan. Mutta eipä hauku. Se on opetettu. Ei sisällä, ei ulkona muulloin kuin metsästys hommissa, kävelee nätisti sivulla, ei lähde viereltä, vaikka vapaana pitäisin ja jänis juoksisi metrin päästä, ohittaa huomioimatta kaikki koirat ym. Se on koulutuksen tulos. Kymmenen viikon ikäisestä alkaen kova koulutus aloitettu, ja koulutus jatkuu koko koiran iän niinkauan kuin näyttelyissä ja metsällä käydään.
 
Ja täällä päin missä itse asun niin kaikki koirat on kytketty (poikkeuksena koira joka hyökkäsi meidän päälle ja kas kas, kuinkas kävi? Me kävelimme yleisellä jalkakäytävällä, ketään häiritsemättä, koirat haukkumatta , niin iso kolmen koiran sekoitelma (kaukkari, berninpaimenk ja bernharntilais tuli kimppuun aivan ilman mitään syytä. Isäntä totesi vain että koirani vihaa toisia koiria. Luojan kiitos että joutui lopettamaan tuon "kiltin" jättinsä.
 
Meillä on Iso Tanskandoggi ja se ei ole ennemmin purrut ketään.ehkä vain leikkiessään vahingossa näykkäissyt.Koiramme nimi on Vilmaja Vilma on naaras koira joka on leikkautettu. Mutta Vilman kanssa on aika hauska kävellä. Ja varsinkin hyvällä ladulla kun vilma vetää kun minulla on sukset jalassa! :) Mutta vahinkojakin on tullut mutta ei onneksi pahoja. jos vaikka vilma lähtenyt jonkun eläimen perään on täytynyt irrottaa koska vilma menee lujaa! (ÄLKÄÄ KOKEILKO SILTI KOTONA!) T: Jenna. v 16v
 
Vanhempani eivät tiedä että käytän vilmaa veto juttuihin :DDDD mutta vilma pitää siitä :) MUTTA ÄLKÄÄ KOKEILKO KOSKA SE VOI JOILLEKKIN OLLA VAARALLISTA ITSELLEKKIN ON MEINANNUT KÄYDÄ JOTAIN MUTTA ONPAHAN PITÄNYT PÄÄSTÄÄ IRTI! mutta vilma tulee takaisin vähän ajanpäästä kun kutsuu ei ehkä heti mutta meidän talon siellä lähellä oleva latu niin ei ole tien lähellä asumme soratiellä siis niinku talossa. Meidän talolle tieltä on jonkin verran matka mutta vilma ei ole kyllä käynytkään siellä niin että silleen ja vilma osaa tulla ovelle odottamaan niin sitten se viedään ulos (häkkiin ja haetaan vähän myöhemmin pois) T : Jenna 16v
 
Meillä on ollut myös semmoisia koiria jotka ovat pureneet mutta ei se vahingolla ollut. Kaverini tuli kylään jonka entinen koiramme (josta kerron nyt) Oli Simpura ja simpura oli nähnyt hänet vaikka kuinka monta kertaa ja kun me olimme sohvalla ystäväni oli menossa vessaan. ja hän kävi sieltä. Kun hän oli kävelemässä pois. Ja sanoi että käyn juomassa. Hän otti vettä asetti sen takaisin. Oli tulossa luokseni ja puraisi ystävääni kädestä ja se ei ollut vahinko puraisu. Simpura murisi ja hampaitaan näytti sitten kun ystäväni tuli toisen kerran pari kuukautta myöhemmin niin se tapahtui taas mutta se vain tapahtui näin. Ystäväni tuli sisään. Juttelimme siine ja hän silitti koiraa eikä Simpura reagoinut mitenkää kun hän lopetti ja menimme yläkertaan ja simpurakin tuli perässä niinkuin aina. Sitten kun istuimme siellä. Ystäväni jäi meille yöksi laitoimme oven kiini mutta simpura odotti alakerrassa tai sitten nukkui kun me olimme yläkerrassa minä heräsin kun ystäväni meni käymään vessassa. Päätinpä itsekkin mennä sinne ja sitten kun ystäväni tuli vessasta odotin siinä ovella ja ystäväni meni juomaan ja simpura tarttui häntä sitten jalasta ja onnistui vetämään hänet jotenkin alas. Mutta irrotti kun isäni tuli esiin mutta simpura alistui isälleni ja murisi ystävälleni. Ja jouduimme lopettamaan Simpuran.
Ja vuosi myöhemmin ystäväni muutti pois koska he joutuivat muuttamaan rivitalosta. jossa he asuivat. Ja meillä ei ole siitä lähtien ollut sisällä yhtäkään koiraa. Emmekä omista. Meillä on tällä hetkellä : Kissa,Hevonen ja lehmiä + sonneja ja lampaita ja pässejä :)
 
Mulla pääsi koira eilen irti nimenomaan vahingossa. Nahkaisen kaulapannan ulommainen pätkä, tai miksi sitä nimeäisi, painoi jotenkin remmin pistoolikahvaa ja remmi irtosi pannasta. Siinä paineli nuori vinttari oudossa ympäristössä kaupungin keskustassa minkä jaloistaan pääsi. Onneksi tuli lopulta luokse.
 

Yhteistyössä