V
vierailija
Vieras
Tämähän on yksi mahtava esimerkki, millä oikeasti saataisiin syntyvyyttä nousuun (poistaisi taloudellista epävarmuutta näiltä naisilta).
Mutta jostakin syystä tämä ja vastaavat toimenpiteet eivät päättäjien mielestä ole mahdollista.
Rahaa löytyy kuitenkin maahanmuuttoon, aina.
Olen liian vanha saamaan luomulapsia, mutta voisin tehdä 2 lahjamunasolulasta, jos ikäiselleni on se sallittaisiin ja ei olisi liian kallista ja saisin ne munasolut jostain ostaa. Eli jos yhteiskunta tukisi niin, että maksaisi esim 2000 euroa per syntynyt. Se raha voisi mennä sen solun luovuttajalle vaikka Venäjälle .
Lääkärilehdessä oli 2000 luvun alussa tutkimusseloste siitä, että lahjamunasoluilla 59-63 --vuotiaana synnyttäneet olivat aivan yhtä terveitä kuin nuoremmat kun raskausaikana ja samoin lapset oli yhtä terveitä kuin nuoremmilla.
Moni adoptoisi lapsia enemmän, jos heitä oleii enemmän tarjolla.
Kaikki ei saa haluamaansa lapsiluku täyteen .Myös 2 kaveriani tekisi lisää lapsia lahjamunasoluilla. Yksi kaveri pariskunta ei saanut adoptiolasta. Olisi ottanut montakin. Niitä ei vaan riittänyt. Olivat jonossa 10 vuotta.