Iltakitinää ja yoheräilyä - vauva 3,5KK

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mamma
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Mamma

Vieras
Heippa
Meidän poika on 3,5kk ja on alkanut kovasti kitisemään iltaisin, kun mies tulee kotiin niin poika vaan kitisee ja arvelen väsymystä ja laitan nukkumaan 8 maissa mutta itse nukuttaminen sitten vie aikansa iltaimetyksen kanssa. Ei aikaisemmin ikinä kitissyt iltaisin, vaan oli täysin tyytyväinen.

Sitten poika on alkanyt heräilemään noin 3-4 kertaa/yo, mitä ei myoskään ole tapahtunut aijemmin vaan nukkui tyytyväisenä 8 tunnin pätkiä. Imetän joka kerta, muttei poika kauaa ime kun taas nukahtaa. Mitäs tämä uusi heräily on? Vaihe mikä menee itsestään ohi kenties? Onko päivät ja leikit nyt niin jänniä että nälkä tulee yolläkin taas? Kokemuksia??

 
Meillä oli sama homma, ennen nukkui n. 8-9h sitten alkoi yöheräilyt siina 4.5kk maissa, jatkui vaan ja paheni ja nyt vasta (7kk) päästiin eroon 4 yössä unikoulun avulla.
 
Hei!
Nukutteko pimeässä? Meidän neidillä on samat kuviot mikäli on ihan pimeätä. Kai siitä tulee hänelle jotenkin turvaton olo. Meillä on pieni yövalo ja yöt sujuvat paljon paremmin.
 
Kokeile laittaa nukkumaan aikaisemmin, jos kerran on väsynyt. Vauvan rytmi voi olla muuttunut. Niinhän se menee, että just kun johonkin rytmiin on itse tottunut niin sit vauva jo muuttaa omaa rytmiään.
 

Yhteistyössä