Ikuisuusaihe: kummin käytös.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja -
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

-

Vieras
Ikuisuusaihe tosiaan, mutta sillä erotuksella, että minä en vaadi kummilta mahdottomuuksia. En vaadi lahjoja, lapsen hoitamista enkä edes lapsen näkemistä. Ainoastaan kummin esitys äsyttää!

Kun miehen sisko kuuli raskaudestani oli hän aivan innoissaan. Ja oikein hinkui päästä kummiksi! Ja niin sitten pääsikin. Nyt lapsi on 5-vuotias, eikä tämä edes tunnista kummiaan ulkonäöltä (esim. jos näytetään valokuvia) eikä muista nimeä.

Kummi otti tehtävän ylpeänä vastaan ristiäisissä ja siitä lähtien onkin sitten nähnyt lasta n. kerran vuodessa syntymäpäivillä! Sanoo lapselle heipat, antaa lahjan ja odottaa lapsen kiitokset ja siinä onkin sitten lasta huomioitu taas vuodeksi. Sitten otetaan vielä yhteiskuva kummista ja lapsesta. Muille vieraille korostaa kovasti olevansa kummi.

Ei tuossa mitään. Mutta sitten julkaisee fb:ssa kuvia ja kommentoi niihin "kummin mussukka" tms. Lisäksi laittaa kaikkia ketjupäivityksiä, kuten "jos sinulla on maailman ihanin kummilapsi lisää tämä seinällesi" jne. Ja totuus on se, että lapsi ei edes muista kummiaan vaan on jopa pelännyt tätä, kun vieras nainen tulee ja ottaa syliin valokuvaa varten! Tekisi mieli kommentoida joskus, että "onko sinulla joku toinenkin kummilapsi, kun tuota meidän Maijaa et ole nähnyt taas vuoteen?".

Sekava vuodatus varmaan. Mutta pointtina se, että kummi ei todellisuudessa tapaa lasta kuin kerran vuodessa ja on tuolloin hyvin välipitämätön, mutta muille esittää olevansa välittävä ja osallistuva kummi!
 
No valitsit kummin väärin. Jos ette olleet hänen kanssaan ennenkään tekemisissä juurikaan, niin miksi ajattelit että se sitten muuttuisi. Se on ihan sama asiassa miten sisko kilpeään kiillottaa kummijutuilla. Noloahan se vaan on.
 
Olimme miehen siskon kanssa tekemisissä vielä raskausaikanani. Ja yritimme pitää yhteyttä lapsen synnyttyä: kun menimme kummin kotikaupunkiin ehdottelimme tapaamista hyvissä ajoin, mutta aina löytyi joku "syy" ettei ehtinyt tavata. Saattoi tosin sitten ehdottaa, että menisimme illalla syömään ja jättäisimme lapsen anoppilaan hoitoon! Pyysimme myös meille kylään, mutta ei sekään koskaan sopinut. Pari vuotta yritimme, mutta eipä sitä ikuisesti jaksa ilman vastakaikua.

ap
 
Kyllähän voit itsekin lapselle valokuvista esitellä kummiansa ja muistutella hänen nimestään yms.
Toisaalta, tiedän kyllä tapauksen. meidän lapsilla on ukki, jota he eivät koskaan ole nähneet ja joka kuulemma kylillä esittää ylpeätä isovanhempaa ja kertoilee lapsenlapsistaan..jaaha, mistähän se nekin jutut keksii?
 
Kyllähän voit itsekin lapselle valokuvista esitellä kummiansa ja muistutella hänen nimestään yms.
Toisaalta, tiedän kyllä tapauksen. meidän lapsilla on ukki, jota he eivät koskaan ole nähneet ja joka kuulemma kylillä esittää ylpeätä isovanhempaa ja kertoilee lapsenlapsistaan..jaaha, mistähän se nekin jutut keksii?

Olen yrittänyt esitelläkin ja juuri niissä tilanteissa on tullut ilmi, ettei lapsi tosiaan edes tunnista kummiaan. Mutta eipä lapsen mielenkiinto riitä vieraan ihmisen kuvien ja kuulumisten kuunteluun.

ap
 

Yhteistyössä