Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Ei tämä ole mikään uusi talo ja ikkunat ei ole avattavat ja sitä oli siis ihan tuossa sisäpuolella ja minusta se on nimenomaan hometta eikä mitään likaa. Ikkunat hikoilevat aina aika ajoin eli kaiketi tuo johtuu siis siitä.
Meillä oli kans semmosta ihan kunnon paksukerros hötteröä siinä ikkunanpuussa ja meille ainakin tehdään jonkunlainen suursiivous niihin hiotaan ja poistetaan se home kunnolla pois jonka jälkeen myös koko kämppä suursiivotaan. Ja me ollaan oireiltu siitä asti kun on muutettu tähän.
Tuomosta hometta saattaa syntyä jos on liian paksut pimennysverhot ja ne on koko ajan kiinni ja sitten kun ikkunat valskaa niin kosteus pääsee sisään ja patteri lämmittää niin kyllähän siinä alkaa kasvaa jos jonkinlaista.