IgE-vasta-ainetesteista kymyksiä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nöösi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Nöösi

Jäsen
02.12.2008
410
2
18
Meillä siis pojalta otettiin pari viikkoa sitten verta erinäisiä testejä varten. Nyt tuli sitten tulokset. Ruoka-aineallergioissa, jossa siis tutkittiin 6 eri ruoka-ainetta yhdessä köntässä (mitäs ne oli muna, maito, vehnä...) arvoksi oli saatu 3.4 ja raja-arvo on 3.5. Aineita ei siis tutkittu erikseen, koska arvo ei ihan ollut sitä 3.5, niin ei tiedetä mikä/mitkä aineet arvoa nosti.

Kuulemma parin kuukauden päästä arvot vois ottaa uudestaan. Onko kellään arvot ollu rajoilla, mutta allergiaa ei ole kuitenkaan ilmennyt? Tuntuu kauhealta odottaa sen pari kuukautta, kun ei edes tiedä että mille saattais reagoida :(

Tää on nyt sekavasti kirjoitettu, vähän väsyttää. Voikun joku edes kertoisi kokemuksiaan.
 
Nuita allergiatestejä ei kannata tulkita kovin orjallisesti. Ne näyttää oikeasti 50% totta eli eivät ole luotettavia. Käytän yleensä töissäni jos haluan määrittää allergiataipumusta/atopia taipumusta jota tämä ei tunnu teidän lapselle osoittavan. Eli tärkeämpää on huomata oireita kun lapsi käyttää kyseisiä ruoka-aineita. Mitään välttämisruokavaliotakaan ei suositella jos oireet ovat lieviä. Se pahentaa allergioita. Eli monipuolinen ruokavalio ja jos pääruoka-aineita epäillään oireiden takana olevan voi sen jättää yksi kerrallaan pois ja testata häviääkö oireet. Muuten ei oikeaa tulosta saa. Jos näin allergia todetaan, voi sitten esim kuukauden välein kokeilla allergisoivaa ruokaa antamalla että aiheuttaako enää mitään oireita. Meillä maito allergia todettiin ja 1kk päästä vuoden iässä alkoikin sietää normi maitoa täysin. Tämä on uuden allergia ohjelman mukainen suositus.
 
Positiivistakin..eli meillä soija oli 0.35 (maito yli 6) ja kokeiltiin silloin apteekin soija-korviketta, lievät oireet oli alkuun ja nyt käytetty sitä yli puoli vuotta ja nyt arvo olikin vain 0.16. Eli aloitamme normaalien soijatuotteiden kokeilun pikkuhiljaa.
 

Yhteistyössä