Hyvää yötä Hamina

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Kunta myi tappiollisen kaukolämmön ja sähköverkon oman hallituksensa jäsenelle. Kumma juttu, että firma voi jo ostopäivänä päättää, että monopoliasemassa voi tuottaa voittoa nostamalla hinnat tavalla, johon poliitikko ei pysty.
 
Ei ole myyjäyhtiön edun vastaista, joten on laillista.

On ainoastaan maksajan eli tässä tapauksessa veronmaksajan edun vastaista.

Onneksi OrpoPurra kiittää, kun saadaan rahat ulos suomesta!
 
Sama juttu kun Lahden tapauksessa. Se surullisen kuuluisa kaupunginhallitus ja sinne valitut jäsenet. Miettikää tarkkaan ketä pösilöitä sinne äänestätte.
 
Lahden kokoomus toteaa, että näin kävi ja kunnan rahat meni meidän kavereille ja viedään ulkomaille. Nyt voidaan vain voivotella ja nauraa matkalla pankkiin.

Haminassa perussuomalainen johtaja kertoo, että hän ei tiedä mitä tapahtuu. Sielläkin kokoomuslainen nauraa matkalla pankkiin ja vie rahat ulkomaille.
 
Seuraavaksi ne vedet.

Ei taida olla Haminalla enää väliä.

Yksityinen firma nostaa taksan tasolle, jolla tulee voittoa. Kyseinen firma on aiemmassa toiminnassa tehnyt voittoa 50%, joten se on varmaan nytkin tavoitteena. Se tarkoittaa, että ensin hinnat nousee paljon ja kun kaikilla ei ole varaa ostaa, niin sitten nousee vielä enemmän. Lopulta savupiippuja sammuu ja porukka muuttaa Lappeenrantaan ja Helsinkiin
 

Similar threads

Yhteistyössä