Huvipuiston laitteet ja mahd. raskaus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Karuselli"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"Karuselli"

Vieras
On mahdollista että olisin ihan alussa raskaana, ja ollaan lähdössä Lintsille ilman lapsia aikuisporukassa. Tarkoituksena olis päästä itsekin pitkästä aikaa hurjiin laitteisiin. En haluaisi vielä käydä testiä hakemassa. Voiko laitteissa pyörimisestä olla jotain haittaa, jos olenkin alussa raskaana?
Tiedän, ehkä mietin ihan tyhmiä, mutta jos jollakulla olis asiallinen vastaus tähän, olisin kiitollinen :)
 
En menisi, ellen olisi varma, etten ole raskaana. Itse sain (oletettavasti) alkuraskauden keskenmenon Lintsillä käynnin jälkeen, siellähän myös lukee monissa laitteissa "Ei raskaana oleville". Eihän sitä voi tietää, johtuiko km laitteissa ramppaamisesta vai mistä, toisaalta tuntuu, että se ei yksinään aiheuttaisi km:a... En kuitenkaan riskeeraisi.
 
Ihan alussa ei oikeastaan mitenkään voi saada "ulkoisesti" keskenmenoa aikaiseksi, ehkä jos suoraan KOVA ulkoinen voima tms vamma vatsan-/ lantionalueelle tulisi, sitten ehkä. Alussa alkio ja kohtu on niin pienet ja hyvin siellä häpyluun takana suojassa, ei turvakaaret sinne vahinkoa tee. Kyllä ne alkuraskauden keskenmenot yleensä johtuu ihan siitä sikiön elinkelvottomuudesta itsestään. Sinuna menisin ihan turvallisin mielin.
 
Menisin juu. Jos olet raskaana, niin yksikään laitteen turvakaari ei voi vielä pikkuruista alkiota vahingoittaa tai istukkaa irrottaa. Raskaana ollessa saa elää ja harrastaa hyvin pitkälti normaalisti.

Mun laskettu aika oli 15.6. ja vappuna pyörin tivolissa ihan täysillä sellaisissa laitteissa, joissa turvakaari ei osunut ison vatsani päälle.
 
Menet vaan. Ekat pari kk se alkio ja kohtu on tosiaan vielä ihan pieniä tuolla lantioluun alla, ja kuten yllä sanottiin: mikään ulkoinen kolaus ei vielä oikein vaikuta, että pitäisi ihan tosissaan murtaa vaikka lantio, jotta voisi pelätä mitään :)

Että menet ja elät ihan normaalisti vaan (no miinus tietty tupakat ja alkoholit ym. jos jotain käytät ;D). Ei se raskaus sairaus ole :)
 
Kiitos vastauksistanne :)

Tein sitten ennen huvipuistoon lähtöä testin, ja plussahan sieltä pärähti! Pientä kuvotustakin ollut koko päivän.. Vuoristorataan ja pyöriviin keinuihin uskaltauduin :D
 

Yhteistyössä