huonossa kunnossa oleva koira

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Safire
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Safire

Jäsen
29.12.2013
72
0
6
Meille tuli tänään koira joka oli omistajan toimesta annettu koirien auttajalle jos näin voi sanoa. Mulle kerrottiin että koira on luovutettu siksi ettei se tullut toimeen perheen toisen uroskoiran kanssa. Mua nyt huolestuttaa koiran kunto koska ilmeisesti anaalirauhaset on täynnä, yritin tyhjentää huonolla menestyksellä, korvat olivat tooosi likaset ja koira on superlaiha eikä rokotukset ole voimassa ! Siis oikeasti pelkät luut ja nahka jäljellä. Tämä selitettiin koiran stressillä ja ripulilla. Ei koiralla kyllä mitään ripulia ole meillä ollessa ollut. Koiran luonne on hyvä. Ei siis vaikuta kovin kaltoinkohdellulta lukuunottamatta laihuutta ja arkuutta. Henkilö joka sijoitti koiran meille sanoo että entinen perhe oli asiallinen ja selvästi rakasti koiraa. Hmmm... huolestuttaa ! Aijon aamulla viedä koiran eläinlääkärille mutta haluaisin mielipiteitä tilanteesta sekä arvailuja entisestä kodista.
 
Turha kai arvailla mitään entisestä kodista.

Putsaat korvat, annat ruokaa, peset ja yrität vielä tyhjentää ne anaalit. Ja viet elänlääkärille. Sen voit tehdä ja sieltä saat tarkemmat ohjeet.

Mikö rotuinen se koira on? Esm. vinttikoirilla näkyvät kylkiluut vähän aina, kun rakenne on sellainen eikä ne kerää massaa samalla tavoin kuin useiden muiden rotujen edustajat vaikka ovat ihan "hyvässä lihassa".
 
No äkkiähän koira lihoo, jos mitään sen suurempaa terveysongelmaa ei ole taustalla. Samoin rokotteet saa nopsaan ajantasalle. Mitä veikkailuja entisestä perheestä oikein kaipaat?

Ihmettelen kyllä, miten voit sanoa että koiran luonne on hyvä, jos se on arka.
 
Eläinlääkärille ja kerrot taustat. Eläinlääkäri päättää onko syytä selvittää toisenkin koiran kunto. Eläinrakkaus ei tarkoita sitä että osaa huolehtia eläimestä.
 

Yhteistyössä