Huomattiin yhtäkkiä karsastus 3-vuotiaalla...miten toimia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "aloittaja"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"aloittaja"

Vieras
Eli reilu kuukausi sitten alkoi karsastus yhtäkkiä. Karsastaa ulos päin kauas katsottaessa. Kävimme lääkärissä, eikä siellä juuri muuta tehty kuin laittoi lähetteen silmäpolille. Sanoi, että voi mennä syyskuullekin enne kuin pääsee. Onko liian pitkä aika odottaa vai pitäisikö tutkittaa silmä aikaisemmin. pääkipua tai muita oireita ei ole ollut.
 
[QUOTE="huoh";28781197]Eikö voisi mennä vaikka lääkärille uudestaan, jos huolestuttaa? Tuskin täällä kaksplussalla silmälääkärit päivystävät.[/QUOTE]

Lähinnä kokemuksia kaipailen. On täällä varmasti asiasta enmmänkin tietävä paikalla.
 
Meillä 2 - vuotiaalla alkoi katsastus. Saatiin lähete samalle päivälle silmäklinikan päivystykseen ja siellä tehtiin ekat tutkimukset. Sieltä kiireellinen lähete LAstenlinnan karsastusyksikköön ja sieltä lähete neuron puolille. Todella nopeasti eteni siis hoitoketju. Mitään ei löytynyt, katsastus on loppunut ja lapsi on jo reipas koululainen.

Meillä lapsen katsastus esiintyi vain tietyissä tilanteissa, ei muita oireita.
 

Yhteistyössä