P
Päiväkotitäti
Vieras
Älä vedä nyty hernettä nenääsi. Täällä toiset vaan koittavat auttaa ja antaa neuvoja. Tee itse niinkuin parhaaksi näet, äläkä provosoidu jokaisesta lauseesta, jonka luet!
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja Päiväkotitäti:Tiina: mutta mielestäni tässä päiväkoti toimii väärin, kun täytyy noin kauan olla nukkarissa. Lasta ei saa väkisin nukuttaa, tiedän sen. Hän ei selvästikään tarvitse päiväunta, jos nukahtaminen päivällä kestää noin kauan. Meinaa tuo lepo mitä ajattelet on juuri se aika, jolloin yleensä päiväunet tarvitseva lapsi nukahtaa. Ja 10 vuoden kokemuksella puhun. Mitäpä jos ottaisit asian reilusti puheeksi päiväkodissa.
Alkuperäinen kirjoittaja Maikki:Joo, olisihan se ihanaa ettei sen lapsen kanssa tarvitsisi olla edes illalla, kuin sen pari tuntia ja saisi laittaa petiin. Mun mielestä on juuri hyvä että mun 3v nukkuu päiväkodissa tunnin unet, että kerkeän viettää hänen kanssaan aikaa iltaisin. Yöunet on 21.30-06
Alkuperäinen kirjoittaja Päiväkotitäti:Älä vedä nyty hernettä nenääsi. Täällä toiset vaan koittavat auttaa ja antaa neuvoja. Tee itse niinkuin parhaaksi näet, äläkä provosoidu jokaisesta lauseesta, jonka luet!
Alkuperäinen kirjoittaja tiina:Alkuperäinen kirjoittaja mammina:Alkuperäinen kirjoittaja pph:Meillä nukkuu 4-5 -vuotiaatkin eikä ole tullut kodeista valitusta, että valvoisivat iltaisin tosi myöhään. Minusta olisikin kohtuutonta, että lapsi haetaan hoidosta klo 17 ja nukkumaan laitettais jo parin tunnin päästä. Onhan perheellä oltava sitä yhteistä aikaakin! Klo 21.15 nukahtaminen ei ole todellakaan myöhään! Ymmärtäisin jos lapsi valvoisi vielä klo 22.30 jälkeenkin.
Juuri näin.
Jos vanhempi on kiinnostunut lapsensa aivotoiminnasta, hän ANTAA lapsensa nukkua päiväunet hoitopäivän aikana.
Minä olen niin kiinnostunut lapseni aivotoiminnasta että soisin hänen nukkuvan tarpeeksi myös yöunta, ja koska päikkäripäivinä sitä yöunta ei myöhäisen nukahtamsien takia saa tarpeeksi on syytä jotain tehdä.
Lepohetki on tietysti tärkeä, ja siitä en halua poikani paitsi jäävänkään. Mutta "pakkonukutus" joka vaikuttaa noin ratkaisevasti yöuneen, mitä järkeä.
Alkuperäinen kirjoittaja Päiväkotitäti:Tiina: joo en lukenut. Sittenhän tää asia on teidän kohdalta hoidossa. Kyllä ne yleensä suostuu ottamaan sitten lapsen ylös hieman aikaisemmin, kun kerta selvästikään ei nukuta. Ja minun esikoinen lopetti unet aikanaan 3-veenä, mut satunnaisesti nukkuu edelleen (todella harvoin) Nyt eskari. Silti saattaa välillä ilman päikkyjä kukkua klo 22 asti. Aina ollut sellanen levoton sielu ja vähäuninen. Mut ellei ole kavereiden kanssa pihalla, niin noin klo 18 alkaa yleensä kiukuttelu ja pikkusiskon vinguttaminen. Ja meillä mennään nukkumaan noin klo 20. Tosin kuopus nukahtaa vasta 21-21.30, koska nukkuu päikyssä 1,5 tunnin unet. Tsemppiä !
Itse ajoin asiallani vain sitä takaa, ett yleensä ne lapset, ketkä todella tarttee unta, nukahtaa sen 40 min jälkeen. Yllensähän nukkarissa luetaan satuakin se 20-30 min. Sen jälkeen niillä ketkä nukkuvat , tulee uni. Monen tunnin nukkarissa pitäminen on minunkin mielestä väärin.
Alkuperäinen kirjoittaja Päiväkotitäti:Tiina_Siinä kun kirjoitin edellistä tekstiä!
Sori
Alkuperäinen kirjoittaja eiymmärrä:Alkuperäinen kirjoittaja tiina:Alkuperäinen kirjoittaja mammina:Alkuperäinen kirjoittaja pph:Meillä nukkuu 4-5 -vuotiaatkin eikä ole tullut kodeista valitusta, että valvoisivat iltaisin tosi myöhään. Minusta olisikin kohtuutonta, että lapsi haetaan hoidosta klo 17 ja nukkumaan laitettais jo parin tunnin päästä. Onhan perheellä oltava sitä yhteistä aikaakin! Klo 21.15 nukahtaminen ei ole todellakaan myöhään! Ymmärtäisin jos lapsi valvoisi vielä klo 22.30 jälkeenkin.
Juuri näin.
Jos vanhempi on kiinnostunut lapsensa aivotoiminnasta, hän ANTAA lapsensa nukkua päiväunet hoitopäivän aikana.
Minä olen niin kiinnostunut lapseni aivotoiminnasta että soisin hänen nukkuvan tarpeeksi myös yöunta, ja koska päikkäripäivinä sitä yöunta ei myöhäisen nukahtamsien takia saa tarpeeksi on syytä jotain tehdä.
Lepohetki on tietysti tärkeä, ja siitä en halua poikani paitsi jäävänkään. Mutta "pakkonukutus" joka vaikuttaa noin ratkaisevasti yöuneen, mitä järkeä.
Kuka muuten poikaasi pakottaa nukkumaan? Miten tämä pakottaminen tapahtuu käytännössä?
Alkuperäinen kirjoittaja pph myös:Minulla oli lapsi, jonka äiti valitti , että lapsi ei saisi nukkua päikkäreitä kuin vain puolisen tuntia. Kokeilin herätellä, mutta lapsi nukahti uudelleen istualleen... No, sanoin äitille, että ei ole nukkunut kuin puolisen tuntia. Vähänkö mulla oli huono omatunto. No, viikon kuluttua äiti sitten kertoi, että lapsi on alkanut nukkua niin hyvin taas iltaisin kun päiväunet on sen puoli tuntia. Oikeesti mitään muutosta ei meillä tapahtunut. Olikohan se kyseinen äiti luulosairas?
Alkuperäinen kirjoittaja pph:En muuten ymmärrä, että miten onnistuu lasten pakkonukuttaminen? Minä en ainakaan väkisin saa nukahtamaan virkeää lasta, mutta sen sijaan väsynyt lapsi nukahtaa alle 15 minuutissa. Meillä ei siis nukuta, jos ei väsytä!
Alkuperäinen kirjoittaja Logotar:On sillä eroa jos nukkuu päikkärit 2 h ja yöunta 10h kuin jos nukkuisi yhtäjaksoisesti 12h yöunta.
me väännettiin aikoinaan samasta asiasta kättä päiväkodin kanssa. Siellä vielä viidenvanhatkin joutuivat nukkumaan ja tädit ylpeänä kertoivat lasta haettaessa miten saivat tytön nukkumaan! ja minä olin että :headwall: Mutta ei auttanut, heillä kaikki menevät unimaahan ja sillä hyvä.
ja siitä seurasi se että tyttö pyöri valveilla iltamyöhään, oli usein hereillä vielä 22-24 aikaankin. Ja kuitenkin herätys on jo aamulla aikaisin. Yöuni jäi auttamatta lyhyeksi josta seuraa päiväsaikainen väsymys ja taas päikkärit ja kierre on valmis.
Tähän on minun mielestäni turha vetää noita "et ehdi olla lapsen kanssa" "viettäkää laatuaikaa" kommentteja. Yö on nukkumista varten, niin vanhemmat kuin lapsetkin tarvitsevat lepoa.
Minä ymmärrän toki sen että pitää levätä hetki ja rauhoittua, mutta tuota nukuttamista en tajua. Silloinkin sanoivat että olivat istuneet vieressä ja rauhoittaneet sänkyyn että nukahtaa. Nyt pienemmän ollessa eri päiväkodissa, käytäntökin on eri. Siellä alle 3-vuotiaat menevät unille ja sitä vanhemmat saavat levähtää toisessa huoneessa satua kuunnellen, musiikkia kuunnellen tai lueskellen.
Alkuperäinen kirjoittaja eiymmärrä:Mitä väliä sillä on, nukkuuko se kotona sen 11 tuntia ja pk:ssa 0 vai pk:ssa vaikka 2 ja kotona 9?
Alkuperäinen kirjoittaja lh:meidän pk:ssa lepo hetki kestää n. tunnin. se aika on pakko olla nukkarissa. tuosta ajasta n.puolet luetaan satua/kuunnellaan rauhoittavaa musiikkia. Pakko ei ole kenenkään nukkua, mutta sängyssä on hiljaa levättävä. Tuolla taataan nukkuville uni rauha sekä henkilökunnan kahvitauot sekä iltapäivän toiminnan valmistelut.
Ja hirveintä on nukkuvan lapsen pakko herätys. totuushan on, että lapsi nukkuu jos on unta vailla. virkeä lapsi ei nukahda tunnin pötköttelyllä. monesti rytmi oikenis kun vanhemmat malttaisivat viikonloppuisinkin nukuttaa päikkärit eivätkä toisi maanantaina väsyneitä lapsia hoitoon. päiväkotielämä on rankkaa puuhaa. maanantaisin lapset nukahtavat oitis, rankka viikonloppu takana, myös ne jotka ei tavallisesti nuku. ja toinen varma nukkumis päivä on perjantai, rankka pk viikko takana.
Alkuperäinen kirjoittaja täytynee:samoin kun jos lapsi on väsynyt, nukahtaa päiväunille, virkeä lapsi ei sitä tee.