Hoitovapaalla töissä..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja työnorja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

työnorja

Vieras
Onko kellään kokemusta... Olen hoitovapaalla, mutta sopinut työnantajani kanssa, että saan tehdä töitä.. Työvuorolistan tekee kyseisessä työpaikassa päällikkö, iso ketju kyseessä... työnantaja eri kuin työpisteeni ja työvuorolistantekijä..
Nyt mietinkin, kun listat on taas ilmestynyt ja tunteja on lähes 100/kolmeviikkoo.. voinko sanoa etten tee kaikkia vai olenko samassa asemassa muiden kanssa, kun kerta teen töitä teen ne, vai voinko vedota hoitovapaaseeni ja sanoa sen puitteissa, etten tee, esim juhannusta töitä?? Vai miten toimisin oikein??
 
Olen vanhempainlomalla (lapsi 7kk) ja teen viikonlopputöitä. Aloitin kun vauva oli 3kk kun meidän pomo kysyi voisinko tehdä, sanoin, että kerran viikossa sopii kun miehelläni ei ole töitä = kun mies voi hoitaa vauvaa. (Hoitajaa en tuonikäiselle ota siksi, että pääsisin töihin vaikka harrastuksena tuosta puhunkin).

Vuorot meillä jakaa myymäläpäällikkö ja hänen ymmärrykseen ei oikein ole mennyt tuo sopimus vaikka olen sitä selkeällä suomenkielellä pyrkinyt paukuttamaan, että esim. nyt käy vain viikonloppuvuorot ja pyhät koska mieheni pääsee siihen aikaan töistä etten ehdi viikolla oleviin vuoroihin millään. Kaikki olen saanut kyllä pois sovittua jos hämminkiä on tullut. Ko. mp ei myöskään tunnu ymmärtävän sitä käsitettä kerran viikossa, mutta olen sitten tehnyt välillä viikonloppuna molempina päiviän töitä ja välillä on ollut vapaaviikkoja.

Mutta siis olen kyllä paukuttanut sille mp:lle kokoajan, että edelleen pääasiallisesti olen hoitamassa vauvaani kotona ja tulen töihin kun kykenen sen ohessa. Samaa politiikkaa aion jatkaa myös hoitovapaalla.
 

Yhteistyössä