Mun keskimmäinen alkoi ensin oireilla maidolle ja todettiin maitoallergia.Ihottuma alkoi rauhoittumaan,mutta sitten taas uudestaan pehentua.Meillä oli 4 kissaa ja koira.lapsen iho oireet vähenivät huomattavasti,kun lähdettiin pois kotoa.
Testejä ei toedellakaan tarvinnut tehdä,koska oireet oli niin selvät.Eläimille etsittiin uudet kodi(onneksi löytyi),ja pojan ihottumat parani,kun saatiin asunto siivottua (kesti kyllä aikaa)hilseistä ja karvoista.
Kuitenki pojalla puhkesi myöhemmin astma, ja otettiin kaikki testit ja oli alleginen kissalla,koiralle,koivulle ja hevoselle.Astma lääkitys meni useamman vuoden säännöllisenä ja sairaala reissujakin tuli muutama.
Säännöllinen lääkitys loppui n.8-vuotiaana.Poika ei enää oireillut eläin kodeissakaan ja saatiin palautusoikeudella kissanpentu kotiin =).
Nyttemmin meillä on 2 kissaa ja poika edelleen terve.Allergiat ovat menneet ohitse.Välillä oireilee siitepölyaikoina,jos sitä on runsaasti.