Hintapyyntö 195000, paljonko tarjoaisit

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kalluppia vaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kalluppia vaan

Vieras
Asunnosta pyydetään 195 000e, asuntojen hintatietojen mukaan ihan kohtuupyyntö rakennusajankohdan huomioon ottaen, mutta asunnon kunto ei ole "hyvä", kuten hintatietotilastojen asunnoissa, vaan "tyydyttävä" (kylppäri ja keittiö alkuperäiskunnossa ym).

Paljonko tarjoaisit? Kun nyt kuitenkin oikeesti himottaisi toi kämppä...
 
Sattuneesta syystä ollaan nyt etsitty netistä ohjeita oman asunnon myynnistä. Jossain tuommoisessa ohjeessa luki että yleensä pyyntihinta on 5-10% enemmän kuin myyntihinta.

Ja vielä: jos välittäjän kautta ostaa, niin hintaan saattaa olla lisätty vielä n. 3-4% välityskuluja.
 
Alkuperäinen kirjoittaja just:
no herranisä, näkemättä pitäs alkaa arvioimaan :O
:D Niin, mutta täältä saa mielipiteen asiaan kuin asiaan! Ihan näkemättä!

Ja saa ihan vapaasti viisastella... näkemättä... ;)

Mut siis hauska kuulla kuinka alhaisia tarjouksia täällä oltais valmiita tekemään... ite vähän arvelen että uskallanko edes 185 000 asti laskea tarjousta, mutta kyllä mä sit kehtaan :D
 
Alkuperäinen kirjoittaja x:
Tsiigaile muita myytäviä vastaavia asuntoja samalta seudulta, ja suhteuta hintapyyntö niihin. Kaikissa pyynnöissä ei aina automaattisesti ole ilmaa.
Juu siis hintatietoja olen selannut tuolta alueelta, niinkuin tuossa ekassa viestissä kerron.
 
Jos oikeasti haluaisin sen saada, niin tarjoaisin 195 000. Jos ei ole ihan napakymppi eikä haittaa, vaikka sen joku muu nappaisi, niin tarjoaisin 180t. Jos haluaisin saada halvalla ja riskillä, niin kokeilisin 160t.
 

Similar threads

A
Viestiä
5
Luettu
670
V

Yhteistyössä