Hemmotteluateria

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja malla2
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

malla2

Vieras
Ajattelin tehdä miehelleni huomisen vapaapäivän kunniaksi kotona päivällisen. Olen jotenkin kyllästynyt siihen, että aina juhlapäivinä yms käydään ravintolassa.

Haluaisin tehdä jotain spesiaalia... Kaikki käy, liha tai kala tai mikä vain...
Onko vinkkejä ja ehdotuksia?
 
Valkosipulikeittoa alkuruoaksi, hyvä respeti löytyy blogista suolaa&pippuria.
uunilohta sitruuna-smetanakastikkeessa, bataatti--perunamuusia.
Jälkkäriksi hedelmäsalaattia tuoreista hedelmistä, vispattavaa vanillaa
 
Mun ja miehen herkku on sellainen oma kehittämä resepti.

Keitä vähän riisiä (kahdelle ehkä n 1,5dl)
paista 200gr broilerinsuikaleita ja paketillinen herkkusieniä (halutessa vähän sipulia)
lisää lopuksi pannulle aurinkokuivattua tomaattia (älä varsinaisesti kypsennä enää)
lado kaikki uunivuokaan
kaada sekaan 2dl ruokakermaa
laita pinnalle vuohenjuustoviipaleita ja 15 minuutiksi uuniin.

On TOSI hyvää! Ja helppo tehdä.
 
Pariloitu entrecote, maalaisperunat ja hedelmillä raikastettu vihersalaatti. Alkupalaksi melonia&prosciuttoa. Jälkiruoaksi sinä&kermavaahtoa. Simppeliä mutta herkullista.
 
Pesto käy myös uunilohen pintaan, ja timjami perunamuusiin. Perunat voi keittää kuorineen ja muusatessa poimia kuorenriekaleet pois, kunhan on hyvin pesty ensin! Parsakaalista tulee ihan uudenlaista uunissa öljyä pinnassaan, n. 200 astetta ja puolisen tuntia. Ruskettuu, mutta maistuu todella hyvälle! (Eri astiaan sitten sen lohen kanssa.)

Ja sitten ne hottishepenet päälle/alle ;)
 
Leikkaa lohifilestä palasia, noin 6cm leveitä. Öljyä ne ja pintaan pippuria myllystä ja merisuolaa. Grillaa ne grillisä, tai paista pannulla. Lisukkeeksi hunajamelonisalaattia ja chilikastiketta (tuoretta chiliä, öljyä, balsamicoa, limen mehua, sipulia, suolaa, pippuria, hunajaa, persiljaa)
 
Alkuperäinen kirjoittaja raikas kesäinen;23894130:
Leikkaa lohifilestä palasia, noin 6cm leveitä. Öljyä ne ja pintaan pippuria myllystä ja merisuolaa. Grillaa ne grillisä, tai paista pannulla. Lisukkeeksi hunajamelonisalaattia ja chilikastiketta (tuoretta chiliä, öljyä, balsamicoa, limen mehua, sipulia, suolaa, pippuria, hunajaa, persiljaa)

Unohtui vihreä tankoparsa :P Paista hetki pannulla voissa, mausta suolalla.
 

Yhteistyössä