hampaiden puhkeaminen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja help
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

help

Vieras
kertokaahan viisammat, et onko ihan normaalia, kun poikani (5,5kk) ekat hampaat puhkesivat ylös kulmiin ja kerralla neljä kpl. On jo melkein kolme kuukautta hampaita tehny ja koko ajan kaikki (neuvola,mummot,kaverit)sanoneet,että sitten kun ne kaks ekaa puhkee alas, ni tulee loputkin. Mut alhaalla ei näy muuta merkkiä puhkeamisesta kuin pienet valkoiset alut kuultaa ikenen läpi. Onko muiden muksuilla tulleet hampaat ""väärässä"" järjestyksessä?
 
Meidän tyttö oli 3,5 kk, kun tuli ensimmäinen hampaan alku näkyviin. Vasemmalle kulmaan alas!
Neuvolan täti nauroi ja sanoi, että ei se ole hammas vaan talirakkula ja puhkeaa itsestään pois..Ja sitä samaa, että ekat hampaat tulee keskelle eteen..
Mutta edelleenkin (tytsi kohta 6 kk)meillä on se KOVA hampaankulma näkyvissä vas.alh. Kun sormella koittaa niin ihan kova hampi siellä tuntuu!!!
Ajattelin taas 6 kk neuvolassa asiasta kysäistä, kun muualle ei näytä noita hampaita tulevan ja se pikku kulmakaan ei ole siitä yhtään enempää ulos työntynyt.
 

Yhteistyössä