J
jonna2
Vieras
Työssäoppimispaikkahan ei kai voi määrittää sitä kuinka paljon sä saat olla pois sieltä vaan oppilaitos. Näin ainakin meillä, se mitä koulu sanoo, pitää ja siihen ei työssäoppimispaikalla ole mitään rutisemista. Et ole missään työsuhteessa työssäoppimispaikkaan, jos kyseessä on opiskeluun liittyvä työssäoppiminen. Opiskelijalla on myös oikeus olla töistä pois.
Aivan.
Ja mikään työssäoppimispaikka ei voi velvoittaa opiskelijaa olemaan siellä "pakolla", ihan samat oikeudet niissä on kuin omalla työpaikalla. Ja ihan samalla tavalla sieltä saa olla pois jos on itse kipeä tai lapsi. Vaikka kuinka johtaja olisi persoona niin hän ei tuota asiaa pysty määräämään.
Ja itse kysymykseen; itse hakisin lapsen pois. Isälleni tehtiin sama toimenpide kuin tälle papalle 2vuotta sitten ja siinä todellakin piti levätä ja olla rehkimättä niin "vapauttaisin" mummon lapsenhoidosta hoitamaan pappaa.