haaleaa vuotoa! apua!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kääk
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kääk

Vieras
eilen tuli pyyhkiessä oikein haalean punaista vuotoa, ennen sitä rusehtavaa. sitten loppui. aamulla tuli taas puuhkiessä aivan haaleaa punaista. just huomasi. ei ollut verta, paitsi joukossa oli n. 2mm.n veririekale, eli mitä se vois olla? istukan palanen, limakalvoa??? onko muilla tullut ja onko vaaraksi?
 
Olet ilmeisestikin raskaana? Kyselit tätä asiaa myös vauvahaaveilijoiden puolella.
Monesko viikko on meneillään?

Onko sinulla ollut vatsakipuja?
Jos vuoto lisääntyy tai tulee vatsakipuja, niin kyllä kannattaa ottaa yhteys neuvollaan. Voi olla ihan normaalia ja asiaan kuuluvaa, mutta myös oireita alkavasta keskenmenosta tai kohdun ulkoisesta raskaudesta. En todellakaan halua pelotella, mutta nämä ovat vaihtoehdot.
Jos vähänkin itsestäsi tuntuu epävarmalta, niin käväise lääkärissä tai soita ainakin.
 
Mulla oli eilen ihan vähän vaaleanruskeaa vuotoa. Niin haaleaa, että sen juuri ja juuri erotti kellertävästä valkovuodosta. Hermoheikkona ihmisenä minä tietysti panikoin, varsinkin, kun vuodon loputtua pukkasi vähän sellaisia menkkamaisia mahakipuja.

En kumminkaan vielä ottanut mihinkään yhteyttä, kun huomenna on joka tapauksessa neuvola, eikä tänään ole ollut kummempia tuntemuksia. Silti pelottaa edelleen ja toivon, että saan neuvolasta ultralähetteen. En ole nimittäin käynyt missään varhaisultrassa, eli en yhtään tiedä, mikä tuolla masussa asustaa. Kahdeksas viikko menossa.
 
Kehoitan seuraamaan tarkasti tilannetta! Kysehän voi olla ihan normaalista vuodostakin...
Itselläni todella niukalla ja haalean vaalean punaisella vuodolla alkoivat ensi merkit keskenmenosta... Riippuu myös siitä, millä raskausviikolla olet.. Kannattaa ottaa yhteyttä neuvolaan!
 

Yhteistyössä