Graco vai Britax

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Turvakaukalot
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Turvakaukalot

Vieras
Ollaan katseltu turvakaukaloa. Pitäisi saada sellainen ""napsautettava"", eli alustaan kiinnitettävä kaukalo, ettei joka kerta tarvitse vöillä leikkiä.

Katsottiin testituloksia, että Britaxin Babysafe plus on ehdottomasti turvallisin, ja oltiin päätymässä siihen. Hinta on kuitenkin aika lailla päätä huimaava, kun sen istuimen (joka sekin on aika kallis, luokkaa 179e) lisäksi pitää erikseen ostaa se alusta, joka maksaa 189e! Varmaan saisi jotain pakettialennusta, mutta silti...

Kaupassa sitten törmättiin Gracon autobabyyn, joka maksaa alustoineen ""vain"" 169e normaalihintaisena (molemmista taitaisi nyt välipäivinä saada 10% pois). Se oli kuitenkin saanut testissä arvosanan tyydyttävä, kun tuo toinen oli hyvä. Se tosin oli ainoa hyvä, kaikki muut olivat tyydyttäviä tai heikompia.

Jostain testistä löysin myös muita alustaan kiinnitettäviä (joku ihan hyvilläkin arvosanoilla), mutta nettisurffailun perusteella näyttäisi, että niitä ei saane Suomesta.

Tuota Britaxin kalleutta perustelivat sillä, että samaan alustaan saa myöhemmin niiden oman turvaistuimen, mutta eihän turvaistuimissa ole sinänsä tarvetta alustalle, kun ei tarvitse asentaa kuin kerran. Vai?

Kertokaahan mielipiteenne! Ollaan vähän kallistumassa tuohon Gracoon (tuttukin sitä kehui), mutta jotenkin tulee huono omatunto, että ajatteleeko tässä nyt liikaa rahaa lapsen turvallisuuden kustannuksella...
 
Tänään niitä katseltiin, ja kyllä me ainaskin tultiin siihen tulokseen, että Graco meille ostetaan; ei kyllä osteta vielä, sillä tuo 10% on niin pieni alennus, että sitten kun käy vaunut ja kaukalon ostamassa ja jotakin mahdollista tilpehööriä päälle, niin kyllä niissä aina jotakin joustoa hinnoissa löytyy.
Ei noissa testeissä kuitenkaan ihan hirveitä eroja synny, ja aina siinä parhaassakin on jokin puute, jota taas toisessa ei ole, eli ikinä ne ei ole täysin vertailukelpoisia. Ja kun ei tiedä, mihin turvaistuimeen sitten joskus haluaa päätyä, niin pahimmilleen se sit sitoo sitä tulevaisuuden valintaa. Ja en silti tältä istumalta katso lapsen turvallisuutta vaarantavani.

Jos joku tietää jotakin ihan oleellista miksi Graco ei olisi hyvä, niin toki mielellään kuulen myös kommenttia.
 
Mä ostin ton Graco merkisen turvakaukalon ilman jalustaa tarjous 98 euroa. Jos ei aja niin paljoa niin pärjää ilmankin sitä jalustaa, ja mun mielestä oli hyvinkin helppo laittaa vöihin. Mun mielestä toi Graco vaikutti ihan turvalliselta.
 
Meillä nimenomaan tarvetta jalustalle. Lähikauppaan ja neuvolaan pääsee ihan vaunuilemallakin, mutta muualle mennään kyllä autolla. Julkisilla on täällä tosi huono mennä, kun ei ole matalalattiabusseja. Siksi kaipailen jalustallista mallia. Varsinkin kun luin, että jopa asiantuntijoilla on välillä vaikeuksia asentaa istuimia oikein... laita sitä sitten joka kerta kiireessä ja sateessa yms. niitä vöitä...

Lisää kommentteja kaipaillaan, kiitos tähänastisista.
 
Meillä nököttää tuossa lattialla käyttöä odottamassa Gracon turvakaukalo jalustalla.
Mä olin niin booring, että en jaksanut edes mitään testejä noista etukäteen lukea :) Luotin siihen, että kun on uusi ja nimikin kuulosti suht tutulta... Siitä kuitenkin lähdetään, että yritetään välttää niitä kolareja viimeiseen asti! Se on varmasti vauvalle turvallisinta :)
 
Meillä on gracon turvakaukalo jalustalla ja ollaan oltu siihen tyytyväisiä. Se on nopea ja kätevä laittaa jalustaan, kuten myös helppo ottaa pois. Kaukalo on tosi helppo myös laittaa turvavöihin ilman jalustaa, näin siis jos ollaan toisen auton kyydissä. Kaukalo on myös keinuvaa mallia, eli jos vauva hermostuu kaukaloon laitettaessa, sen voi laittaa lattialle ja keinuttaa, jolloin vauva monesti rauhoittuu.
 
Meillä on Graco ja se on ehdottomasti se paras ostos vauvalle. Voin suositella, lämpimästi. Mikäli liikutte paljon kaupungilla tai siis siirrytte autolla paikasta a paikkaan b, kannattaa ehdottomasti ostaa autoon Gracon matkarattaat, joihin kaukalon saa napsautettua. Älyttömän kätevä, kun ei tarvii vauvaa erikseen ottaa istuimesta, siirtää vaan istuimineen päivineen rattaisiin. Meillä poika nyt 8 kk ja kohta joudutaan siirtämään toisenlaiseen istuimeen.
 
Meillä on ollut Britaxin Babysafe. Käytettiin pojalla melkein puolitoista vuotta eikä olla yhtään kaduttu. Varsinkin kun poika syntyi kuukauden etuajassa, pienikokoisena. Britaxin sai parhaiten säädettyä lapsen koon mukaan ja tukee todella hyvin päätä myös sivuttaissuunnassa. Tämä kannattaa ottaa huomioon turvaistuimia vertaillessa. Vauva kun ei pysty päätään kannattelemaan ja hallitsemaan, joten myös svituttaisheilahtelut on syytä minimoida. Nyt joulun alla ostettiin seuraava Britax ja kaukalo jää odottamaan toukokuussa syntyvää pikkukaveriamme. Turvavöiden ja vpiden kanssa pärjää, kun niihin oppii. Ei mahdoton homma ollenkaan.
 
Me ostettiin tuo Gracon autobaby alustalla. Tutustuin itsekkin tuohon testiin ja kysyin sitten myyjältä, että mitenkä on kun sai ""vain"" tyydyttävän. Se sano muistaakseni, että näitä niin vähän testaillaan ja uudessa gracossa on kyllä samalla lailla päätuki jne. kuin muissakin hyvissä.
 
Britaxin kaukalo on hyvä. Sitä alustaa ei tarvi. Meillä nyt käytössä istuin Twoway elite ja siinä täytyy alkuun tiettyyn kilomäärään asti käyttää alustaa. Sitä en tiennytkään, että se alusta sopii kaukaloon?
 
Hei!

Tiesitkö, että Maxi Cosiltakin on saatavissa sellainen klikattava kaukalo ihan isofix telakallakin (siis se osa joka on autossa). Näitä vaan ei vielä tuoda Suomeen, mutta Hollanista tai Saksasta näitä saa tilaamalla ja joissain tapauksissa tulee halvemmaksi ostaa sieltä kuin Suomesta. Me tilattiin tuo Maxi Cosin CabrioFix tuoli ja Easy isofix telakka ja näyttävät ainakin oikein helppokäyttösiltä ja tukevilta. Tuo isofix telakkahan on PALJON turvallisempi kuin sellainen telakka, joka laitetaan vain turvavöillä kiinni ja Maxi Cosin tuolit ovat saaneet hyviä arvosteluja kaikissa lehdissäkin.
 
Hei!
Kertookaa irrallisen jalustan omistajat onko loppujen lopuksi tarpeellinen, kätevä tietty, mutta onko tarpeen? Kaukalo on painava kantaa, eli en usko sen kanssa lähteväni kaupungille tms. Aina siis vaunut/rattaat mukana. Kun istuin on kerran kiinnitetty onko sitä todella tarpeen irroitella joka kerta, siis vauvoillakaan? Vaunuissa erillinen kantokoppa jonka saa tarvittaessa nostettua ""mukaan"". Ihan pienelle rataissa liikkuminen nukkuminen esim. kaupungilla, kaupassa paljon miellyttävämpää kuin avonaisissa rattaissa kaukalossa. Harkitsen yhä ostoa, eli tämä ei ole jalustattomuuden puolustuspuhe vaan haluan uusia näkökulmia jos joku käteevyysjuttu on jäänyt meiltä ajattelematta!
 
Tuosta isofix kiinnikkeestä, että sehän vaatii ihan uuden auton. Olisin itse halunnut britaxin isofix kiinnikkeillä, mutta meidän autot on -98 ja -02 ja niissä ei niitä ole.
Luulen, että tuo alustallinen on ainakin meidän käyttöön tosi hyvä. Omilla autoilla ajetaan paljon ja onhan se lähtö joutusampi/helpompi alustan avulla. Vaunuilla liikutaan luultavasti vaan lenkkeily mielessä ja ehkä pieniä ostoksia tehdessä. Niin ja kun meillä on kaks autoa, niin riittää kun toiseen asentaa alustan. Jos lähdetään toisella autolla, niin istumenhan saa myös vöillä normaaliin tapaan kiinni. Sehän oiski työlästä siirtää alustaa aina toiseen autoon..
 
Meille on nyt kolmas lapsi tulossa ja lopulta päädyttiin ihan Britaxin rock-a-tot -kaukaloon josta hyvät kokemuksest kakkoseltakin. Ja ostin käytettynä, sain hyvän ja halvalla.

Moni ei ostaisi/ ottaisi käytettyä, mutta juuri turvakaukalossa käyttöikä yhdellä lapsella on kuitenkin aika lyhyt, eikä kaukalo kärsi lainkaan niin paljon kuin turvaistuin. Esim. lämpötilavaihtelut eivät kuluta kaukaloa, joka kuljetetaan aina sisälle - turvaistuin taas pidetään autossa. Että jos raha on vähänkään tieukalla, niin kannattaa harkita. Itse satsaan mieluummin turvaistuimeen.

Emme lämmenneet noihin jalustallisiin malleihin, sillä kaukalossa on kurja lasta kanniskella. Siis kauppareisuuillakin mieluummin nappaan vauvan kantoliinaan tai annan hetken huilitauon ja sylittelyhetken ennenkuin pukkaan kaukalolliseen ostoskärryyn. Tulee nimittäin yhtäjaksoista kaukalossa istuskelua liian pitkään muuten!

Toinen, mikä jalustamallissa tökki suuremmassa perheessä, on se että jalusta vie aina yhden paikan autossa. Nyt kun kuskaan esikoista harrastuksiin ja kyytiin tulee myös saman harrastuksen kaverit, niin olisi aika typeää irroitella sekä turvaistuinta että kaukalon jalustaa.

Lisäksi ainakin Gracon Autobaby menee vain kymmeneen kiloon asti, joten puolivuotiaana saattaisi joutua jo siirtämään isompaan istuimeen. Ja istuimia ei saa kovin kallelleen - niissä on pienen paha nukkua! Vaikka malleissa on niitäkin jotka saa kallistettua lepoasentoon, niin silti turvaistuin on kovin pystyssä kaukaloon verrattuna.

Vöiden kiinnittäminen ei ole niin tuskallisen vaikeaa, etteikö siitä selviytyisi. Ne oppii melko nopeasti laittamaan oikein. Ja ainakin meillä kaukalo jää auton vöissä kauppareissulla autoon kiinni, irroitan vain lapsen kaukalon vyöstä ja nostan pois.

Mutta jos noita jalustallisia mietitte, niin kyllä nykyään moni turvaistuin on jalustalla, vaikka kiinnitetäänkin yleensä vain kerran. Meillä ei ole jalustallista mallia, mutta luulen (en tiedä) että jalusta tuo lisää tilaa lapsen jaloille. lisäksi se nostaa lasta hivenen korkeammalle, jolloin saattaa olla, että takpenkille asennettaessa jää etupenkille enemmän tilaa.

Itse asiassa meille pitäisi hankkia nyt jalkatilaltaan tilavampi turvaistuin, sillä kakkosen jalat alkavat olla aika ahtaalla selkä menosuuntaan asennetussa istuimessa. Vielä en halua kääntää, sillä ikää on vasta 1 v 8 kk.

Toivottavasti näistä ajatuksista oli jotain apua
 
Meillä on se cragon jalustallinen, ja hyvin on toiminut(esikoinen reilun vuoden vanha). Turvavöiden takia otettiin se ja hinta oli sen 169€. Silloin vuosi sitten ei tainnut vielä Britaxin vastaavaa ollakkaan...Turvaistuimeen ei todellakaan tarvitse sitä jalustaa enää, joten silloin sitten otimmekin jo tavallisen version Britaxista(tosin ihan kaikkiin merkkeihin ei silloinkaan olis vyöt riittäneet). Tuo turvakaukalo oli hiukan ahdas kyllä ja raskas, mutta itse en kyllä ainakaan olis maksanut yhtään lisää enää, kun käyttöikä on kuitenkin n.6-7kk. Meillä tosin masukki matkustelee tulevaisuudessa myös samaisessa kaukalossa:)
 
Meillä on cracon autobaby jalustalla on on ollut tosi kätevä. Meidän autossa (volvo) on niin lyhyet turvavyöt, että muut(tavalliset) eivät olis edes mahtuneet(kiristämättä vauvan jalkoja), ja tuo kaukalo ei muuten mahdu ilman jalustaa myöskään vm. 2004 Ford Mondeoon, johon sitä joskus kokeilin.

Toinen asia, mikä jalustassa on tosi hyvä on se, että jossain juuri luki, kuinka tosi paljon turvakaukaloita menee liikenteessä väärin asennettuna, eli vauvalle vaarallisesti. Tuon kun kerran laittaa oikein, niin ei ole noita asennusongelmia! Mun mielestä ollut ihan kätevä juuri siksi.
 
Kiitos kaikista hyvistä vinkeistä. Me oltiin jo päätymässä siihen Gracoon, mutta kun sovitettiin sitä autoon, niin se alusta oli liian leveä meidän takaistuimelle. Takaistuin on nimittäin hieman ""kuppimainen"" sivuilta, ja se Gracon alusta ei mahtunut siihen jäämättä vähän kallelleen. Olisi se varmaan ihan turvallinen ollut, mutta jotenkin epäilytti. Sen sijaan se Britaxin isofix-alusta sopi kyllä ihan hyvin (meillä on 2v. vanha auto), joten pyydettiin nyt siitä tarjous. Hinta on aika huima, eikä väritkään kovin kivoja, mutta siihen tulee todennäköisesti päädyttyä. Saahan sen isofix-alustan sitten varmaan myytyä eteenpäin ihan ok hintaan aikanaan.

Ja meillä kyllä varmaan tulee irroiteltua sitä kaukaloa autosta ja kuskattua vauva siinä sisälle. Sitä paitsi meillä on vaunuissa adapteri, joten kaukalon saa vaunujen runkoon kiinni. Esim. markettiin mennessä saattaa hyvinkin tehdä niin, varsinkin jos vauva sattuu nukkumaan. Tuntikausien shoppailureissulla nyt en kyllä kaukalossa istuttaisikaan.

 
Minä päädyin tarjouksesta ostamaani maxi cosi cityn (87 €) OVH 125,-. Maxi cosi on ainakin keski-euroopassa hyvässä maineessa oleva istuin, ehkä hieman vähemmän mainostettu täällä meillä. Esim. itse luotan Saksalaisiin TÛV:n testeihin enemmän kuin joihinkin Suomalaisiin testeihin. Saksassa autojen ja moottoriajoneuvojen TÛV katsastuksetkin ovat mielestäni vaativampia kuin meidän Suomalainen katsastusjärjestelmä (nimim. asunut joskus Saksassa).

Minä taas en halunnut jalustalla olevaa kaukaloa, joska meillä on kaksi autoa. Toinen diesel ja toinen bensa, eli meillä tullaan kulkemaan vauvan kanssa molemmilla riippuen siitä kumman mukana vauva on ja kummalla pidempi ajomatka. Dieselillä siis ajellaan pitemmät matkat ja bensa-autolla lyhet matkat. Kiinteää alustaa kun on hankalampi siirrellä autosta toiseen tai sitten pitäisi olla kaksi alustaa...
 
Me hankittiin juuri britax isofix-jalustalla. Valinta oli aika itsestäänselvä kun ei se maxi-cosin vastaava malli nyt ehdi suomeen ennen vauvan syntymää. (en vielä hetki sitten löytänyt sitä nettikaupoistakaan, olisi näköjään pitänyt vielä varmistaa) Meillä on uusi auto jossa on tuo isofix-kiinnitysmahdollisuus ja sitä haluan kyllä käyttää. Isofixeihin kiinnittäminen on joka testissä todettu turvallisemmaksi ja varmemmaksi kuin auton vöillä kiinnittäminen. Isofixeillä kaukalo/turvaistuin tulee kiinteäksi osaksi auton runkoa, eikä istuin pääse törmäystilanteessa liikkumaan niinkuin vöitä käytettäessä. Vyöt kun aina ovat vähän löysällä ja stoppaavat vasta tietyn matkan jälkeen. Se näyttää aika ikävältä törmäystestivideoissa (löytyy netistä) kun esim. kaukalo kippaa selälleen törmäyshetkellä tai heittelehtii puoli metriä sivusuunnassa. Isofixeillä kaukalo on aina oikein asennettu, helposti ja nopeasti ja pysyy paikallaan törmäyksessä.

Tuossa kaukalossa on sekin hyvä puoli että lapsen saa siitä helposti pois jos kaukalon jättää autoon. Suuressa osassa kaukaloita kun auton vyötkin menevät lapsen yli ja sekä auton että kaukalon vyöt pitää irrottaa ennenkuin lapsen saa nostettua pois.

Törkeän kallishan tuo britaxin kokonaisuus on... Yli 350 € siitä ei kuitenkaan kannata maksaa kun ostaa sekä kaukalon että jalustan, tuohon hintaan olen tarjouksia saanut.
 
Joo, me saatiin tarjous 340e yhteensä tuosta Britaxista, kun ostetaan samalla kertaa myös sänky ja hoitopöytä (niistäkin saatiin 10% pois). Toinen kauppa tarjosi pelkkää turvaistuinpakettia (siis kaukalo+alusta) hintaan 350e.
 
Noista britaxin kuoseista vielä: Nyt oli hyvä aika ostaa kun tarjolla oli sekä viimevuoden että 2006 kuosit. Joissain kaupoissa tarjoavat vaan paria kuosia isofix-kaukaloon, mutta monessa paikassa suostuvat vaihtamaan minkä tahansa tämän/ensi vuoden verhoilun ostamaasi kaukaloon. (nehän irtoavat kaikki pesua varten muutenkin) Valinnanvaraa siis on nyt ihan kivasti. Meillekin tuli kaukalo kuosilla joka ei varsinaisesti ole virallinen isofix-kaukalon kuosi.
 

Yhteistyössä