G: Toppahaalari

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hipsuliini
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

Hipsuliini

Vieras
Minkä merkkisen (saa laittaa linkkejä/kuvia, kiitos!) toppahaalarin aiot ostaa/ottaa käyttöön lapsellesi tulevana talven?

Hyviksi koettuja merkkejä?

Mistä ostat toppahaalarin lapsellesi ja koska?

Jos et osta haalaria vaan takin ja housut, niin minkä ikäiselle ja miksi?

 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
ostin keväällä alennuksista 30?:lla lassien haalarin täksi talveksi. kehtaaohan 2 vuotias nyt mennä viime vuoden kuoseissa hiekkalaatikolle :D

:DD

Hyvä :D


Mutta meinaatko, että tulee taas karutalvi ja toppahaalarilla tehdään hiekkakakkuja?

Aapeelle. Lassiet tai Lassitecit ostetaan. Hyviä ja vielä kohtuu hintaisia.
 
Esikoisella (vajaa 4v) ostettu tammialesta Reimatec+ kokeiluun.

Kuopuksella (reilu 2v) odottamassa tähti Jonahtanin jo esikoisella hyväksi havaittu cordura-haalari. Sekin ostettu jo tammialesta
 
Alkuperäinen kirjoittaja Go Lassie GO:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
ostin keväällä alennuksista 30?:lla lassien haalarin täksi talveksi. kehtaaohan 2 vuotias nyt mennä viime vuoden kuoseissa hiekkalaatikolle :D

:DD

Hyvä :D


Mutta meinaatko, että tulee taas karutalvi ja toppahaalarilla tehdään hiekkakakkuja?

Aapeelle. Lassiet tai Lassitecit ostetaan. Hyviä ja vielä kohtuu hintaisia.

hehe, katos ku tää on fiksu :) joo eihän me tosiaan talvella hiekkalaatikolla istuta :D ei näis helteis enää muista mitä talvella touhutaan kun on lunta ja pakkasta
 
Remun, Travallen vai mikä se nyt oli ajattelin hommata.

Sen olen kokenut esim Reimaa paremmaksi (mielipide juttuja) ja edullisempikin on. Yksi Lassie ollu mutta siinä sattui olemaan monta valmistus(?)virhettä joten en ota sitä riskiä enään vaikka varmasti olikin poikkeustapaus.

Haluaisin mennä Travallen tehtaanmyymälään Tampereelle syksymmällä, sieltä vois haalarin ostaa.

Meillä 2- ja 3-vuotiaat, heille ostan haalarin, isompana sitten takkia ja housuja varmaan vasta.



 
Alkuperäinen kirjoittaja Tuikku-77:
Meillä on remun, travalle mutta ihan siitä syystä et toi tehtaanmyymälä on tossa 500metrin päässä...mutta on kyl tykänny puvuista!!

Onks siellä tehtaanmyymälässä paljon halvempaa kuin kaupassa samat tuotteet?
 
Alkuperäinen kirjoittaja pitänee lähtä kaupoille:
Pienimmällä on Reimatec, tytöllä on Huppan 2-osainen ja nyt kun mietin, niin enpä ole varma onko koululaisella nyt sopivaa toppavaatetta :o

Ainiin ja onhan tytöllä myös Remun haalari! Mut tosta koululaisesta en muista yhtään :ashamed: Ainakin sillä on varmasti jo pieni Remu haalari ja sopiva toppatakki, mutta entäs ne housut, ei muista...
 
En taida tulevalle talvelle ostaa. Odottamassa on 3 käytettyä haalaria. Icepeak(ei mitään hajua kys merkin laadusta), lassie ja olikohan reima. Jos ostaisin niin Remu tai Lassie. Meillä oikein hyviksi todettuja.
 
Meillä kouluikänen haluais vielä haalarit pihahommiin, muttei viime talvenakaan enää löydetty tarpeeks isoja. Alle kouluikäsellä on kevät talvella alesta tilattu haalari. Nyt sitten tosin saatiin tutulta todella vähän käytetty Ticket to heaven merkkinen haalari. Ihan uus merkkinä meille, ei olla "merkkivaatteita" kauheasti osteltu, saas nähdä onko käytossä sen kummempi kuin aivan hyväksi havaittu aiempi haalari.
 
Meillä on tytölle 4v ja ticketin haalareita 3 kpl,ticketin kaksi takki/housu yhdistelmää ja vielä lenne sport haalari,joka on vielä kyllä iso.pojalle 6v on ticketin haalari ja pari reimatec haalaria,sitten on ticketin kaksi takki/housu asu ja po.pin takki.ja olen ostanut nuo vaatteet kevään alesta ja kirpparilta,kun olen halvalla saanut..joo ja on tuossa aikas paljon vaatetta,mutta kun on kohdalle sattunut ;)
 
Viime vuotinen Legon 2-osainen menee vielä jouluun asti (ja alesta ostan uuden). Hyvät värit ja oikein mainiosti kesti viime vuonna jäisen peppumäenlaskun vihreät housut, monivärinen takki). Toisena on talvialesta ostettu Ticketin 2-osainen (punaiset housut, punainen tähtikuvioitu takki).

Muuten meillä on ollut myös Lenneä ja Reimateciä. Ihan kaikkia näistä voin ostaa seuraavaksi - se ostetaan mikä on omaan silmään kivoin. Suosin värikästä...

Poika nyt 3-vee ja meistä 2-osainen on kaikista käytännöllisin. Tarvittaessa takkia voi käyttää kaupassa ja sen saa pois päältä riisumatta housuja. Joskus pestään vain housut ja takkia ei tartte. Istuu paremmin päälle kuin haalari. En ole vielä keksinyt, miksi haalari olisi parempi. Halvempi se toki on.
 

Similar threads

Yhteistyössä