G: Tapa, mitä omalla lapsellasi ei ole, mikä useimmilla on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Annu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Poika ei kepin käteen saadessaan ole heti mätkimässä kaveria. Ei lällätä kenellekään. Ei huutele isoon ääneen kommentteja ihmisistä.

Ja kyllä: nämä on ihan vanhempien kovalla ohjeistuksella kitketty pojan käytöksestä heti alkuunsa.
 
Ilmeisesti lapsiltani puuttunut kiinnostus levittää kaappien sisältöä tai kulkea villisti ulkosalla. Lapsilukkoja ei ole tarvittu ja ovat aina julkisilla paikoilla kulkeneet kiltisti vieressä tai perässä, sormien napsautuksesta tarttuneet kiinni käteeni tai rattaiden aisaan.

Sormien napsautus siis tarkoittaa, että napsauttamalla sormiani, ovat tehneet noin. En ole muiden sormia napsutellut. Sama juttu kuin kissojeni kanssa, jotka opetin tulemaan luokse vihellyksestä. Napsu on nopeampi kuin sanoa monta sanaa ääneen ja joskus tiukoissa paikoissa aika on kortilla.
 
En osaa vastata...

Tunnen ylipäätänsäkin lapsia jotka eivät ole väkivaltaisia, ovat kohteliaita, eivät syö räkää jne, eli eivät elä kuin pellossa. En usko että se on erityisen poikkeavaa.
 
No, onpas kaikilla hyvin käyttäytyvät lapset :D...valitettavasti en ole kyllä tavannut esim. yhtäkään 3v lasta, joka ei lällättelisi tai puhuisi pyllykakkajuttuja. Ja tuo nenän kaivuu ja rään syöntikin on kieltämättä ollut aika monen pienen harrastus. Siksi mietinkin, että onko oma lapseni poikkeus. Ilmeisesti ei =).

Lapset ei kyllä yleensä lyö tai heittele tavaroita...meidän poikakaan ei tee moista kuin yhden kaverinsa kanssa, jonka kanssa ei oikein kemiat mätsää...
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kowalski:
Mun mielestä suurin osa lapsista ei rohmua, ei satuta toista, kiittää ja pyytää anteeksi, yms.

Asunko ihmemaassa? :o

Olet ihan oikeassa, kilttejä lapset yleensä on! Mutta huonona päivänä saattaa käytös karata, koska lapsellahan ei vielä tuo itsehillintä ole ihan samalla tasolla kuin aikuisella :D.
 
Meillä 2v 5kk lapsi ei ikinä kiusaa eläimiä, kissallakin juuri nyt pennut ja tyttö istuu nätisti hiljaa kopan vieressä vaikka kaksi tuntia putkeen ja puhelee hellästi tai laulelee hiljaisella äänellä tuutulauluja. Jos saa pennun syliin, niin istuu kuin tatti ja silittää hellästi kahdella sormella puhellen samalla kauniita asioita. Hämähäkeillekkin vaan laulaa, ei inhoa edes ampiaisia, vaikka sellainen on pistämään päässytkin.

Tämä esikoinen, eikä myöskään 1v2kk kuopus ei ole kumpikaan ikinä kinunut ruokaa aikuisten lautasilta tai esim. aikuisten karkkipussista, omat eväät on aina kelvanneet. Eivät kerjää makupaloja. Eivät riitele keskenään, eivätkä hajota kaikkea eteentulevaa. Ovat mukavia ja rauhallisia lapsia, joiden takia ei mitään ylimääräisiä pultteja tarvitse ottaa.
 

Yhteistyössä