G: Sinun seitsemän sortin pöytäsi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Piika-äiti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

"Piika-äiti"

Vieras
Jos kattaisit sen kuuluisan seitsemän sortin pöydän, mitä sinulla olisi tarjolla?

Minulta voisi löytyä:

-kierreleipä, täytteenä aurinkokuivattua tomaattia ja fetaa, taikinassa oliivihakkelusta ja tuorejuusto.
-Sipuli-sienipiirakka
-uunissa paahdettuja porkkana-, kesäkurpitsa- ja munakoisolantteja aurakuorrutuksella
-viipalepikkuleivät, joissa valkosuklaata ja kuivattuja mustikoita
-minttusuklainen kuivakakku, jonka keskellä on iso pikari vaniljaista kermavaahtoa
-sitruunainen juustokakku omena-inkiväärihillokkeella
-Raparperibrita
 
Mulla voisi olla lohipiirakkaa, fetaparsanyyttejä, karjalanpiirakoita, korvapuusteja, suklaakakkua, mustikkapiirakkaa ja vaikka jotain pikkuleipiä. Omatekoisia toki kaikki.
 
meillä tulee huomenna syömään tyyppi joka on ekaa kertaa suomessa.
tarjolle arvelin lykätä
-paistin hirvestä, naudasta ja possusta, toki tuolla mähii samassa liemessä porkkanat ja sipulit.
-kaveriks perunoita ja ehkä porkkanoita
-salaattia
-piirakoita
-just tein suklaa kaurakeksejä
-mustikkapiirakkaa ja vaniljakastiketta
 
Kahvipöydässä oli tänään mustikka-valkosuklaatäytekakku, laskiaispullia, muffinsseja, suklaakakkua, nakkikääröjä, sipsiä, keksejä, karkkia. Vielä jotain suolaista olisi kaivannut, vaan kun ei ehtinyt enää eikä jaksanut!
 
Minulta voisi löytyä kinkkupiirakkaa (oma, maukas resepti), jauhelihapasteijat, "kalakierrepitsoja" (taikinan päälle oma tekemä kala"tahna", rullataan, ja leikataan sopivan kokoisiksi kierteiksi"), minttusuklaakakku, joku makea, hedelmäinen piirakka, kahvikeriä ja muffineja
 
Hmm, vaikea valita. Riippuu paljolti vierasvalikoimasta, lasten kanssa tulisuusaste olisi kyllä ekstramieto, peliporukalle taas tosihotti. =) Ehkäpä näin:

1. Tulinen kana-ananas-aurapitsa pikkupaloina
2. Meloninen vihersalaatti
3. Täyteleipä texmextyylisellä täytteellä
4. Kasvistikut ja dippi
5. Limevalkosuklaahyydykekakku
6. Lakritsisuklaakakku
7. Marenkeja
 
Kahvipöydästä vois löytyä sacherkakku, joku hedelmäinen juustokakku, mustkkamuffinssit, kinkkupiirakka... Ja loppuina sit vaikka fanipaloja, kaupan keksejä ja kaupan pullapitko. ;)
 
Tomaatti-mozzarella piirakka
Voileipäkakku kinkku-pepperoni täytteellä
karjalanpiirakoita ja munavoita

Suklaakakku mansikkatäytteellä
Bostonpulla
Jonkunlainen juustokakku, maku vaihtelee
ruusumarenkeja
 
olisko sulla tohon kierrelepään ohjetta?

Teen tavallisen moniviljasämpylätaikinan, ehkä vähän löysemmän. Lisään siihen oliivihakkelusta ja pitsamaustetta ja öljyksi öljyä juusto- tai aurinkokuivattutomaattipurkista.

Kohotan taikinan useaan kertaan, eli siis kohotan ja alustan ilman pois, kohotan ja alustan ilman pois 2-3 kertaa. Kaulin taikinan suorakulmioksi, ripotan juustot, tomaatit ja ehkä yrttejä. Kierrän rullalle. Rullan päälle juustoraastetta.
 
Kinkkupiiras, feta-vihersalaatti, joku juustokakku, täytekakku (tuoreista mansikoista jos saatavilla, muutoin esim mangoa), suklaasydänpikkuleipiä, sitten ehkä porkkanakakkua ja äääh... sipsejä napostelukulhoon. Näitä meillä nähdään yleensä synttärikahvipöydässä.
 
[QUOTE="vieras";25596148]1. Graavilohi sellaisenaan
2. Lihapullat
3. Kastike
4. Melonisalaatti
5. Kotijuusto ja lakkahillo
6. Perunamuusi[/QUOTE]

Sen seitsemää sorttia tarkoittaa yleensä kahvipöydän tarjoiluja'
 
[QUOTE="mie";25596247]Sen seitsemää sorttia tarkoittaa yleensä kahvipöydän tarjoiluja'[/QUOTE]

Mitä siitä, jos tässä kerran saa laittaa mitä haluaa?

Mulla varmaan tällä herkellä, mielitekojen mukaan ;) seuraavat:

1 lätyt, marjat, kermavaahto
2 omenapiirakka
3 valkosipulileipä
4 suklaapisarakeksit kaupasta
5 popcorn
6 fetasalaatti
7 kylmäsavulohileivät
 

Yhteistyössä