G: Prahassa käyneet pariskunnat!!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Me käveltiin sinne korkealle katsomaan sitä linnaa, kun ilta oli jo pimennyt. Todella kaunis iltavalaistuksessa. Muuten kannattaa kävellä siellä vanhassa kaupungissa ympäriinsä. Sen tarkempia vinkkejä en osaa antaa. Me nukuttiin hostellissa pääkadun varrella, joten hotellia en osaa suositella.
 
Jos olisi enemmän aikaa, niin suosittelisin Terezinin keskitysleiriä :) Vituksen katedraali on näkemisen arvoinen ja kannattaa maksaa se muutaman euron hinta, että saa kiivetä torniin. Näkee todella upeat maisemat :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
ELi 10v tulee aviossa täyteen ja viikonloppu Prhassa houkuttelee..
Mitä tulisi nähdä? Mikä olisi hyvä hotelli?
T. pubeja, katutaidetta arveostava pariskunta

Kannabis on täysin laillista, kuten kaikki muutkin huumeet, taidetta ja taiteilijoita on paljon.

Mielenkiintoinen paikka, jossa on erittäin turvallista ja leppoistaa. Kaupunkialue on erittäin tiivis ja välimatkat todella lyhyitä. Hotellilla ei varmaan ole paljon väliä, en ole siellä huonoon törmännyt.
 
Praha on ihana kaunis kaupunki, lämpimästi voin suositella. Hotellia en osaa suositella, koska yövyimme itse Barcelo Praha -hotellissa, joka oli muuten oikein hyvä ja tasokas hotelli, mutta sijainti olisi voinut olla parempi. Hotelli siis sijaitsee ns."teollisuusalueella"; autokauppojen, huoltoasemien yms keskellä, kaunista alueella oli vain hotellin vieressä oleva vanha hautausmaa. Itse maksan mielellään muutaman kympin enemmän, jos sillä saa hyvän mielen kauniista ympäristöstä heti hotellin pihalla. Prahan keskusta on kaunis ja upeasti entisöityjä hotellirakennuksia on paljon, joten valinnanvaraa riittää.

Kannattaa varmaan hakea matkatoimistosta esitteitä ja kirjastosta joku kirja, josta selviää vähän taustaa ja tietoa nähtävyyksistä, niin tietää mitä kannattaa käydä katsomassa omien kiinnostuksen kohteiden mukaan. Pieniä tunnelmallisia pubeja tosiaan löytyy ja usein niissä onkin parempi ruoka kuin gourmet-ravintoloissa. B) Iltaisin kaduilla seisoskelee ravintoloiden sisäänheittäjiä, jotka kalastelevat asiakkaita drinkkilipuilla tai alennuskupongeilla, näitä turistirysiä kannattaa välttää, jos ei välttämättä halua mölisevän Ruotsalaislauman viereen ylihinnoiteltua pihviä pureskelemaan.

Kannattaa ehdottomasti hankkia esim 2päivän metrolippu, jolla pääsee liikkumaan rajattomasti metrolla ja ratikalla. Pummilla ei kannata yrittää matkustaa, koska tarkastajia on paljon. ;) Taksikuskit rahastavat törkeitä summia, jos et sovi hintaa etukäteen, joten sitä kannattaa välttää ja metrolla pääsee todella helposti ja näppärästi liikkumaan.

Toinen mahtava kohde euroopassa on Budapest, jota suosittelen lämpimästi. Siellä oli viime huhtikuussa ihana lämmin alkukesä, shortsi kelit, kun täällä vielä talsittiin loskassa. :) Myös paljon nähtävää ja upea kaupunki. Huhti- toukokuu on varmasti myös Prahan matkailun kannalta hyvä ajankohta, kun turistikausi ei vielä ole pahimmillaan eikä hillittömät helteet kiusaa...

Oikein hyvää tinahäämatkaa! :flower:
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
ELi 10v tulee aviossa täyteen ja viikonloppu Prhassa houkuttelee..
Mitä tulisi nähdä? Mikä olisi hyvä hotelli?
T. pubeja, katutaidetta arveostava pariskunta

Mainittakoon, että viime viikolla siellä oli alkuviikosta +14 astetta ja loppuviikosta +20 (lupasivat etukäteen +15, joten shortsit jäi kotiin).
Puihin alkoi ilmestyä loppuviikosta lehtien alkuja. Moni kuva olisi jäänyt ottamatta, jos olisi lehdet ollut puissa. Toki tämä ei ole ongelma, jos ei kuvaa paljoa.

Meillä oli hotelli Denise jonkun matkaa Linnan takana n.3,5 kilometriä keskustasta. Raskas mäki kävellä illalla, mutta metro oli n. 500m päässä. 3,5 tähteä ja taisi hinta olla 29? yöltä (meidät vaihdettiin sinne toisesta ketjun hotellista, joka oli 28?/yö, mutta heillä oli jotain ongelmia veden tulona kanssa). Kiva hotelli ja hiljainen, ystävällinen palvelu.
Mainittakoon, että Vituksen katedraalin torni oli suljettu korjaustöiden takia ja tekniikan museokin oli kesään asti suljettu remontin takia.

Suosittelen olut paikkana U Flekua, ei savuton, mutta ruoka aikaan hyvin vähän tupakoivat. Siinä oli sitä perinteistä Oluttupaa. Haitarin soittaja soitti siellä ja vetipä pari suomalaista "biisiäkin", kun kysyi meidän kotimaata.

Ruokapaikoista suosittelen Al Cafeteroa (savuton), pariskunnan ei tarvitse ennen 18 varata paikkaa yleensä vaikka pieni paikka onkin. Menu tsekiksi ja ruoka puolella ei suurta valikoimaa, mutta omistaja kääntää ruokalajit englanniksi ja toivottaa hyvää ruokahalua suomeksi. Ei kallis ja todella herkullista ruokaa. Omistaja vaimonsa kanssa tekee ruoat.
Toinen hyvä oli Pizzeria Palermo, okei ei tsekkiläistä ruokaa, mutta mielenkiintoinen pizza valikoima, maistoin esim. pizzaa, jossa oli perunaa. Pizzat paistetaan puilla lämmitettävässä kiviuunissa. Halpa myöskin.

Nämä on hieman "ydinkeskustan" eteläpuolella vinohradyssa, mutta kun menee keskustasta syrjään, niin hinnat laskee ruoissa ja oluissa.

Kysy vain ,jos kaipaat lisä vinkkejä, niin voin kertoa juuri Prahassa käyneenä
 

Yhteistyössä