follikkelista ovulaatioon?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mimi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mimi

Vieras
Yritin käyttää hakua, mutta en oikein löytänyt vastausta. Osaisiko kukaan sanoa, kauanko menee aikaa "hyvänkokoisesta" follikkelista ovulaatioon..?

Ultrannut gyne kuvaili kohdun limakalvoa paksuksi ja follikkelia "hyvänkokoiseksi", mutta mitään tarkkoja mittoja en huomannut kysyä, saati sitä että milloin sitä ovulaatiota vois odottaa. Gynen mukaan vaan silloin juuri oli hyvä hetki yrittää ja yritetty on ;)
Kierron pituudesta ei mitään hajua, edelliset menkat olleet joskus vuonna kivi ja miekka, eli ennen edellistä raskautta.

Ultra oli 27.4. eli 20 päivää sitten eikä menkat ole vielä alkaneet. 8.5. oli menkkamaista jomottelua, voisko se olla kiinnittymiskipuja..? Toiveajattelua..?
 
Lääkäri on tietenkin voinut sanoa että folikkeli oli hyvänkoinen siihen kiertopäivään nähden. Mutta on itsellänikin muutaman kerran käynyt niin että lääkäri ultran perusteella sanonut oviksen tapahtuvan parin päivän sisällä, ja sitten siihen on kuitenkin mennyt 3-4 päivää. Itse tunnistan ovulaation voimakkaista alavatsan kivuista, jotka yleensä yhden lapsen saaneilla pahenevat. Myös ovistikut kannattaa ottaa käyttöön.

Siis imetätkö vielä, kauanko imetit? Vai miksi menkat ei ole vielä tulleet kertaakaan, vai onko sinulla jokin tietty ehkäisy ollut syynä? Olen kyllä ymmärtänyt, että kannattais odottaa, että yhdet menkat tulee ennen kuin yrittää toista lasta.
 

Yhteistyössä