on niin hammaslääkäri/hoitaja ja paikkakuntakohtainen juttu.
hammastahnan käyttö aloitettiin kun eka poskihammas puhkesi, vain iltaisin niin kauan kuin osaa sylkeä pois. Fluoritabletteja ei suositeltu ollenkaan. 01 syntynyt sai tabletit 1v tarkastuksessa mutta 04 syntynyt ei saanut.
Meillä esikoinen ku kävi 1vuotis hammastarkastuksessa niin sieltä sanottiin,että ku ekat poskihampaat puhkeaa niin on hyvä aloittaa fluoritabletit sekä hammastahnan käyttö.
Meille taas sanottiin, että jos fluoritahnalla pestään hampaat aamuin illoin niin silloin ei meillä päin enää tartte fluorilisää, mut riippuu niin paikkakunnasta eli siitä onko veteen lisätty vai noup... :heart:
Miten Helsingissä. Oltiin hammashoitajalla 1 v 3 kk ja siltä kehotettiin aloittamaan flourtahna ja tabletteja ei enään anneta automaattisesti vaan niitä otetaan myöhemmin kuuri luontoisesti. Tahnaa ei enään huuhdella pois vaan se jätetään suuhun lisää vaikuttamaan.