Muistan ku ite asuttiin ekassa kerrostaloasunnossamme, siellä naapurit poltti parvekkeella ja haju tuli meille makkarin ikkunan väleistä ja kesäisin kun ikkunaa piti pitää auki, tunki sit niin ettei kyennyt nukkumaan.
Muutettiin seuraavaan. Sama juttu. Mut kuitenkin parempi minusta että käryttävät parvekkeella kuin sisällä, tuolla yksi naapuri poltti sisällä (ja sillä oli juuri syntynyt vauva!!!!) ja haju tunki kahta kauheempana kuin ulkoota. Kun kämppä tyhjennettiin muuton yhteydessä, se haisi kuin siellä olis poltettu sisällä. Hyvä et isännöitsijä ei ruvennu meiltä perimään vuokravakuutta sen takia!!
Rivitalossa naapuri polttaa pihalla, joka on parempi, jälleen kerran, mut kun ikkunat on auki, tadaa! haju on sisällä jälleen ja kämppä haisee kauheelle.
Onneks kohta muutetaan omakotitaloon.
Vihaan sitä kun pitää polttaa kaupan ovien edessä. Vihaan yli kaiken savuttomaan kouluuni menoa kun siellä poltetaan juurikin pääovien edessä ja joutuu kulkeen kauheen pilven läpi.
Joo vihaan tupakan hajua mutta poltan itse. Heikkoutta ja riippuvuutta sanoisin, vähentänyt olen roimasti.
Mutta! mä en ole niin itsekäs että polttaisin sisällä, koska mieheni ei polta. Mä en ole niin itsekäs että polttaisin takapihalla rivarissa koska en halua että minun takiani toisten kämpät haisee. Minä en polta bussipysäkillä, koska en halua "pakottaa" kanssaeläjiä passiivseen tupakointiin. Mä en polta koulun mailla. Mä kätken tupakan piiloon jos joku lapsi on näkemässä. En osta tupakkaa alaikäisille enkä tarjoa lopettaneille kavereille.
Joo, joku ihmettelee vielä että miksi mä poltan, olen riippuvainen ja myönnän sen. Omat periaatteeni kuitenkin ovat vähentäneet tupakointiani paljon ja vielä joku päivä lopetan kokonaan.
Vaikka poltankin, samaistun teihin jotka ette ja silti joudutte siitä oksettavasta hajusta kärsimään! toivottavasti ei tarvitse sietää kauaa ja paljoa, jos saisitte jonkun avun isännöitsijältä tai jostain.
Kyllä, useimmat tupakoitsijat ovat hyvin itsekkäitä riippuvuutensa kanssa, kun aiheuttavat ongelmia lähistölle, itse pyrin mahdollisimman vähän aiheuttamaan haittaa kenellekään muulle sen takia etten yksinlertaisesti pääse eroon riippuvuudestani, vielä.