eroon tuttipullosta ja tutista...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AP
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
esikoinen: tuttipullosta 2v, tutista 2v4kk
toinen: tuttipullosta joskus 1v3kk(?) iässä, tutista ei vieläkään (on nyt 1v11kk) ja en aio vielä ottaakkaan kun pari kuukautta sitten syntyi uusi pikkusisko ja se jo on ihan tarpeeksi suuri muutos elämässä.
 
Esikoinen ei juuri syönyt tuttia joten jäi puoli huomaamatta pois allae vuoden ikäisenä.

Nokkamukiin siirryttiin aterioilla alta yksi vuotiaana ja iltamaitopullo jätettiin ja se jäi pois 1,5v.

Nyt kuopukselta tällä hetkellä 1v.3kk on jätetty paäiväpullo pois jo kohta 2kk sitten eli iltapullon vielä saa tossa sohvalla ennen nukkumaan menoa ja siitä olisi tarkoitus päästä eroon lähiaikoina. Takaporttina pidän sitä 1,5v.

Olen aina ajatellut tuttipullon olevan ns. rinnan korvike ja etteä siitä pitäisi hankkiutua eroon samoihin aikoihin kuin vieroittaisi rinnasta. Tässä en toki ole onnistunut vaan molempien kanssa pn menty imettäen 7kk ja sen jälkeen pullolla vielä jonkun aikaa.

Meillä on kuopuksella myös tutti nukkuessa päiväunia ja yöllä käyn antamassa jos itkee. En siis anna tuttia nukkumaan mennessä ns. valmiiksi kun nukahtaa ilmankin.

Joten sama olisi edessä itsellä. Miten päästä tutista eroon...
 
esikoinen:
pullo 1v
tutti 1,5v

kakkonen:
pullo 1v
tutti 8kk (ei tykännyt ja sitten koitin päivän ilman, ei kaivannut sitä ja siihen jäi.

kolmonen:
käyttää vielä kumpaakin ikää tulee justiinsa 6kk
 

Yhteistyössä