Ergo-reppu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja epäsopiva?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

epäsopiva?

Vieras
Meidän 4kk poika ei oikein perusta vaunuilusta, kun ei näe tarpeeksi ympärilleen. Rintareppu on ollut kovassa käytössä, mutta poika alkaa olla niin painava, että liikkuminen sen kanssa ei ole sulavaa. POika kyllä viihtyisi siinä vaikka kuinka, mutta pitkiä aikoja ei ole kerrallaan kuskattu, kun sitä ei kai suositella, max. tunnin on yleensä ollut. Rinkkaankin toinen on vielä liian pieni, joten hommasimme Ergo-repun, jota mainostetaan sopivaksi 3kk ylöspäin. Ei kumminkaan tunnu oikein sopivalta.

Ensinnäkin se on hirveän iso: jos poika kaulaansa kurottaa, niin vähän yltää kurkkimaan ulos. Silmät näkyy juuri ja juuri.

Toinen ongelma on pahempi: tuntuu, että pojan jalat pitää taivuttaa ihan luonnottomaan asentoon, lonkkien pitäisi aueta älyttömän auki. KUn reppua on kokeiltu kotona, pojan jalat pitää melkeinpä "vääntää" paikoilleen. Alussa aina tuntuu tykkäävän repusta, mutta parin minuutin päästä joko väsyy kurkkimiseen tai jalat väsyvät (en tiedä kumpi) ja alkaa kitistä.

Ohjeessa luki, että reppu sopii, kun jalat kunnolla aukeaa sammakkoasentoon (3-5kk), eli olisiko sitten, että jatkossa sopii paremmin. Toisaalta sängyssä kyllä makoilee mielestäni jalat aika sammakkomaisessa asennossa.

Tai voiko olla, että jalat eivät koskaan tule aukeamaan tarpeeksi? Isällään on vähän sisäänpäinkääntyvät jalat, eli lonkat ei aukea kauhean hyvin. Mulla kyllä aukeasi vaikka kuinka pitkälle.

Tilattiin reppu netistä, joten palautusaikaa vielä on. Se on kumminkin kantajalle niin mukava, että jos vain jossain vaiheessa alkaa sopia, niin en haluaisi palauttaa. Olen miettinyt sitäkin, käytämmekö reppua jotenkin väärin, mutta en usko. Onko kokemuksia?
 
Me aloitettiin Ergon käyttö tytöllä 6kk jolloin hänet mittansa olivat 66cm ja 6,9kg. En ole kokenut että tyttö olisi ollut alussakaan ergoon liian pieni. Toisaalta alussa hän nukkui repussa paljon joten katselutarvetta ei ollutkaan. Jalkojen osalta meillä ei ole ollut mitään ongelmaa, on musta tosi luonnollinen asento.

Meillä on ollut käytössä myös rintareppu ja rinkka ja musta Ergo on näistä ehdottomasti paras kantajalle ja tyttökin viihtyy Ergossa parhaiten.
 
Meillä oli Huggis aluksi ja siirryttiin Ergoon tuossa 10 kk iässä.JA meille olleet molemmat huippu hyviä.Älä hukkaa ergoas,se tulee varmasti sopimaan myöhemmin.Ootko kokeillut kantaa kyljessä?Siinä ei tarvis avata vaavin jalkojaan niin,kun kyljet on kapeemmat kuin selkä taikka masu?
 
meillä 5kk, 70cm 7700g. Kyllähän musta alusta tuntu et pojan jalat pitää levittää spagaattiin, mut kummasti tuo siinä viihtyy ja yläreuna tulee just niskaan eli tukee mutta myös näkee. alkaa aina nauramaan kun nostan siihen et kait se tykkää...
 
Pienelle lapselle tuo leveä sammakkoasento on nimenomaan hyvä ja terveellinen. Vauvan selässä ei vielä ole aikuisen selän kaaria ja lonkan neutraaliasento ei ole alaspäin roikkumassa (niinkuin babybjörnissä) vaan tuossa leveässä sammakkoasennossa. Lonkkavikaisten vauvojen jalathan lastoitetaan myös tuohon asentoon.

Ergo voi kyllä olla vielä vähän iso, mutta pianhan se tilanne korjaantuu. Meillä on kannettu vauvaa liinassa tuossa asennossa ihan pienestä asti (ensin jalat mykkyrässä ja sitten sammakkoasennossa n. 1kk -> kun lonkat avautuivat), mutta liinanhan saa aina levitettyä juuri sopivasti polvitaipeesta polvitaipeeseen. Ergon haarapalaa ei voi säätää ja se voi olla vielä turhan leveä. Meille ergo hankittiin 6kk iässä ja nyt se on oikein hyvä. Liinaa se ei kyllä voita, mutta mies kantaa sillä mieluummin.

Eli uskoisin että ergolle tulee teillä vielä paljon käyttöä, kunhan vauva vähän kasvaa.
 
Kiitos vastauksista tähän asti. Nyt on vähän kokeiltu kanniskella vauvaa Ergolla, ja tuntuu ihan viihtyvänkin, mutta silti tuntuu, ettei asento ole jaloille oikein luonteva, vaan ovat väännöksissä.

Mutta ei varmaankaan palauteta, lienee sopivampi, kun vauva kasvaa. Lisääkin saa kommentoida mielellään.
 

Yhteistyössä