Ensikengistä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "anna"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"anna"

Vieras
Kertokaa kokemuksianne mitkä ovat hyvät ensikengäksi, mistä kannattaa niitä etsiä ym.
Pojalle pitäisi nyt hommata sellaiset kevääksi, mutta kun ei ole aiempaa kokemusta niin en oikein tiedä mistä lähteä sellaisia hommaamaan jamitä niissä tulisi ottaa huomioon.
Kiitos jo etukäteen vastaajille!
 
Huomioitavaa: suora pohja (ei banaani), ei mitään "tukia" siellä kengän sisäpohjassa (ei esim. tuossa holvikaaren kohdalla), vaan semmonen tasanen pohja. Hyvin nilkkaa tukeva eli varrellinen malli. :) Oikea koko. Kenkäkaupassa voip käydä esim. sovittamassa, niin löytyy se koko oikein, jos epäilyttää, mutta on niitä hyviä ihan Prismassakin. Niin ja taipuisa, ei liian jäykkä pohja.

(p.s. miten muuten noissa Eccon kengissä, kun niissä aikuisilla on hirveesti aina jotain ...usein tarpeetonta... tukea, onko ne änkeny lapsienkin kenkiin vastaavia vai onko niissä suora pohja? :))
 
Viimeksi muokattu:

Yhteistyössä