Enää en uskalla lähettää lapsia yksin uimaan!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja oi aikoja oi tapoja!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

oi aikoja oi tapoja!

Vieras
Poikaa uhkailtiin uimahallissa
VarttiItäkeskus Tänään kello 06.28
Kommentoi

Lisää artikkeliin kuvia
Hetki, lataan...
Peruuta
Lataan kuvaa...Annika LohiItäkeskuksen uimahalli on saanut osakseen ikävää julkisuutta viime aikoina.
Nuori poika joutui usean pojan uhkailemaksi ja ryöstämäksi maanantai-iltana Itäkeskuksen uimahallissa Helsingissä. Poikaa uhkailtiin ainakin sanallisesti hakkaamisella ja kyynelkaasun sumuttamisella. Yksin olleelta pojalta varastettiin pukuhuoneen kaapin kolikkopantti eli 50 sentin kolikko.

- Sillä ei ole väliä, oliko kyseessä 50 senttiä vai 50 euroa. Tämä on erittäin ikävä tapaus, kysehän on ollut lapsesta. Tällaista asiaa ei voida sivuuttaa olankohauksella, vs. osastopäällikkö Risto Hietanoro Helsingin kaupungin liikuntaviraston laitososastolta sanoo.

Peloteltu poika ei ollut maininnut tapahtuneesta mitään uimahallin henkilökunnalle, vaan otti asian puheeksi vasta myöhemmin kotona. Uhkailuun syyllistyneitä ei näin ollen saatu tuoreeltaan kiinni.

Helsingin liikuntavirasto kuitenkin pyrkii selvittämään tapauksen ja saamaan syylliset edesvastuuseen.

- Uimahallissa on erittäin hyvä kameravalvonta, kameroita on kaikkialla muualla paitsi pukuhuone- ja pesutiloissa. Pojat ovat varmasti tarttuneet nauhalle. He tulevat jäämään nalkkiin, Hietanoro sanoo.

Kun tekijöiden henkilöllisyys saadaan selville, jälkipuintiin saatetaan pyytää apua myös poliisilta. On myös mahdollista, että uhkailijoille määrätään joksikin aikaa porttikielto uimahallille.

Levottomia asiakkaita

Itäkeskuksen uimahallilla on ollut viime aikoina ongelmia hankalien asiakkaiden kanssa. Hallilla on nykyisin sopimus vartiointiliikkeen kanssa.

Vartijat ovat puuttuneet esimerkiksi tilanteeseen, jossa pari nuorta asiakasta pyrki uimahalliin maksamatta. Kyseisestä tapauksesta voi lukea lisää Omakaupunki.fi:stä klikkaamalla tämän jutun alapuolella olevaa linkkiä.

Kallioon louhittuun Itäkeskuksen uimahalliin tehdään vuosittain noin 400 000 asiakaskäyntiä. Kahdessa kerroksessa oleviin uimahallin tiloihin mahtuu kerralla noin 1 000 kävijää.

Heidi Lämsä, Vartti
 
Aina aikuinen mukaan kun lapset menee uimaan!! Ihme ajattelua tuo että lapset uimaan, siellä on uimavalvoja joka heitä siellä "hoitaa" . Uimavalvojalla riittää siellä muutenkin hommia, katsoa että joka pää nousee pintaan, ei ne siellä ehdi juosta lasten perässä jotka tekevät hölmöyksiä siellä.Vastuuntunnoton on se joka päästää lapsen uimaan ilman aikuista.
 

Yhteistyössä