En tiedä elääkö vai kuolla, mielestäni ei normaalia appiukko 84v mut täysjärkinen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sekoamassa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

sekoamassa

Vieras
Arkisin 5.00 meil herätys, appiukko soittaa samaan syssyyn. 9.00 miehel kahvitauko appiukko soittaa, miehel 12.00 ruokatauko appiukko soittaa, miehel 14.00 kahvitauko appiukko soittaa, mies kotona 17.00 appiukko soittaa. Kello 19.00 appiukko soittaa, kello 22.00 appiukko soittaa.23.00 appiukko soittaa
JAKSAITTEKO TE TÄTÄ HELVETTIÄ ?!
Minä en ! Viikonlopun ei siunaman rauhaa. Onneks kännyt saa äänettömäl. Kun 10.00 herää on kännyt 30 vastaamatonta puhelua
 
[QUOTE="irkku";25036711]MItä jos pyytäisitte sen teille kylään? Se on yksinäinen herranjestas sentään.[/QUOTE]


Tiedoksi: Hän on meil joka toinen viikonloppu pe-su
 
Kuulostaa, että appiukko on yksinäinen. Onko hän leski tai eronnut? Onko ystäviä? Ei teidän tehtävä ole tietenkään appiukkoa jatkuvalla syötöllä majoittaa, mutta haittaisiko, mikäli hän tulisi vaikka ihan kerran päivässäkin pistäytymään? Yksinäisillä vanhuksilla on tutkitusti enemmän kaikenlaisia ongelmia terveydessä, kuin niillä, jotka eivät yksinäisiä ole. Ja kun yksinäiset vanhukset hakeutuvat sitten terveyskeskuksiin ja pankkeihin juttelemaan, jotta saavat jutella edes jonkun kanssa.
 
[QUOTE="vieras";25036721]Kuulostaa, että appiukko on yksinäinen. Onko hän leski tai eronnut? Onko ystäviä? Ei teidän tehtävä ole tietenkään appiukkoa jatkuvalla syötöllä majoittaa, mutta haittaisiko, mikäli hän tulisi vaikka ihan kerran päivässäkin pistäytymään? Yksinäisillä vanhuksilla on tutkitusti enemmän kaikenlaisia ongelmia terveydessä, kuin niillä, jotka eivät yksinäisiä ole. Ja kun yksinäiset vanhukset hakeutuvat sitten terveyskeskuksiin ja pankkeihin juttelemaan, jotta saavat jutella edes jonkun kanssa.[/QUOTE]


Näkee meitä jompaa kumpa joka toinen päivä . Työnipuolesta näen vanhuksia joilla omaisia toisel puolel suomea
Tunnen appiukon ihan virkeä ukko , tää nyt meit kiusannut 5v
 
ymmärrän hyvin. entinen appiukkoni rinkuttaa kanssa ja aivan hölmöistä asioista. ja tosi pitkään. esim. jos soittoäänenä on joku biisi, rinkuttaa se niin kauan että melkein koko biisin saa kuunneltua. vastaisin jos puhelut olisivat tärkeitä mutta eih, ne eivät ole millään lailla tärkeitä tai edes järkeviä, vaikka appiukko onkin suht järjissään... tai no eiköhän nuo puhelut selitä ettei ole :D no nyt se on entinen... eipä haittaa
 
biggie: Jos appiukon puheluun ei vastaa. Se on meijän oven takana. Taxil tullut. Ihan seko. Mut mies ei tajuu/herää . Muka ihan normaalia. Ei tasan ole. Sil oo mtn dementiaa sun muutakaan. Se on vaan tyhmä !
 
Voisitteko keskustella asiasta appiukon kanssa, aikuisia kuitenkin olette? Onko se ihan varma asia, ettei apella ole dementiaa?

Entisellä työpaikalla oli pahasti dementoitunut, suht nuori nainen (n. 75v) ja hyväkuntoinen, mutta oli aivan dementoitunut. Viiden minuutin päästä ruokailusta tuli ihmetellen huoneestaan että jaa, täälläkö on ruokaa tarjolla. Sitten kun sanoi että sää söit jo, niin nainen suuttui että on se kumma kun ilman ruokaa pitää olla... Aina oli komia ilma ja aina samat jutut joka päivä kertoi.

Eli vanhus saattaa päällepäin olla ihan hyväkuntoisen näköinen, mutta ei sitä sitten olekaan...
 
mitäs jos menisitte sinne papan luo kylään ja nostaisitten sen kissan pöydälle ja sopisitte, että jos se pappa soittais vaikka vain kerran päivässä. että noin usein soittaminen ei ole enää kenestäkään kivaa vaan on jo häiriköintiä.
 

Yhteistyössä