EM-Pietari casella saatiin aikaan haluttu: rokotuskattavuus pakko saada 90%:iin - pian tulevat pakkorokotukset vauvasta vaariin !

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
HUS-johtaja: Tämä on ainoa tapa tukahduttaa epidemia Suomesta
Lasse Lehtosen mukaan rokotuskattavuus on nostettava 90 prosentin tasolle.

Herra Lasse Lehtonen oli itsekin Pietarissa.

Nyt Delta-variantin tahallisella päästämisellä Suomeen rajojen yli ilman testejä saatiin aikaan haluttu tilanne että rokotekattavuuden pitää olla 90-prosenttia. Tulee takoittamaan rokotuspakkoa vastasyntyneistä alkaen. No onnistuihan ne!
 
EM-Pietari casella saatiin aikaan haluttu: rokotuskattavuus pakko saada 90%:iin - pian tulevat pakkorokotukset vauvasta vaariin !

"Suomessa syksyn koronastrategia perustuu keskeisesti rokotesuojaan. Hallituksen (valiokuntaporvarien: KOK, KESK, PS läpiajama) rajalaki helpottaa Lehtosen mukaan matkailua, kun täysin rokotetut voivat matkustaa vapaasti ja testitodistuksen esittävät pääsevat maahan ilman karanteenia.

Hänen mukaansa perusteena tälle arviolle eduskunnassa oli, että jo nyt Suomessa yli 18 prosenttia väestöstä on suojattu kahdella rokoteannoksella.

– Testausvaatimus maahantulijoille voisi poistua kokonaan lokakuussa, kun täysi rokotesuoja on yli 70 prosentilla väestöstä.

Väestön rokotussuojan myötä viruksen ei STM:n ja THL:n arvion mukaan näin katsota muodostavan uhkaa kansanterveydelle, vaikka tartuntoja ja yksittäisiä vakavia tautitapauksia yhä tulee.

– Kun Suomessa lapsia ja nuoria ei ole rokotettu, jää deltavariantti myös kiertämään heidän keskuuteensa, kunnes lapsetkin on rokotettu. Epidemian tukahduttaminen Suomesta voikin tapahtua vain laajentamalla rokotussuojaa lapsiin ja nostamalla rokotuskattavuus 90 prosentin tasolle.

Lehtosen mukaan Suomessa ollaan rokotusten myötä palaamassa kohti normaalia, myös matkustamisen suhteen, vaikka deltavarianttien merkitystä maailmalla arvioidaan.

– Lähtökohtaisesti EU:ssa (terveysunioni) halutaan – toisin kuin 2020 – toimia rajoituksissa yhtenäisesti."



Aivan sairasta, kun ei edes tiedetä koronarokotteen tehoa varsinaisena hengitystieinfektiokautena. Nythän esim. Suomessa koronatartunnat ovat jo 20-30 kertaiset viime vuoden kesän vastaavaan aikaan verrattuna, jolloin ei edes ollut koronarokotteita, vain terve järki ja varovaisuus.

Pitää muistaa etteivät nykyiset koronarokotteet estä SARS-CoV-2 virustartuntaa, tai sen levittämistä, vaan vain vakavaa tautimuotoa. Tarkoittaa sitä että rokotettujen vapaa liikkuvuus maasta toiseen levittää koronavirusta erittäin tehokkaasti. Covid-19 taudista yritetään pakolla tehdä flunssaa, jotta talouselämä sekä vapaa liikkuvuus voisivat toimia vanhan normaalin mukaan. Tämä on sairaan iso riski, joka voi johtaa todelliseen katastrofiin Intian Delta-varianttien, Brasilian variantin tai jonkun muun tulevan mutaation muodossa.
 
Se että nyt on noin paljon tartuntoja johtuu vain ja ainoastaan noista Pietarin kävijöistä
Porvarit: Kepu, Kokoomus ja Persut vaativat matkailun avaamista valiokunnissa, kun SDP olisi halunnut pitää sen kurissa.
https://www.verkkouutiset.fi/sdp-jai-yksin-valiokunta-helpottaisi-maahantuloa/#653524d5
Uskomatonta että juuri kun Delta-variantti iski ja leviää palona kaikkialla: Suomessa, Venäjällä, Britanniassa, Israelissa, Australiassa ym. ja vielä keskellä kesää. Varsinainen hengitystieinfektiokausi syksyllä ja talvella tulee olemaan murhaa
 
Se että nyt on noin paljon tartuntoja johtuu vain ja ainoastaan noista Pietarin kävijöistä
THL:n Salminen pitää lähes mahdottomana estää deltamuunnoksen leviämistä
Yhden "vapaan matkailun" päivän saldo oli tämä, miten kun porvarit äänestävät eduskunnassa rajat auki?
 
Sitä ihmettelen, että miksi Keskustan Lohi äänesti helpotuksia rajoille. Tulos on tämä.
Keskustan vuoro kantaa vastuuta korona 3:sta vai onko se jo 4:n. Aika tyhmää touhua, kun tiedetään, että kohta tulee rajoitteet.
 
Porvarit päättivät nyt valiokuntaäänestyksessä avata Suomen koronamatkailua kun tähän asti tarttuvin ja vaarallisin delta-variantti leviää Suomessa ja maailmalla. Jos ja kun rokotteet ei auta, kuten 30-kertaa viime kesän samaa aikaa pahempi tautitilanne antaa olettaa, niin syksyllä ja talvella on katastrofi valmis. Porvarit, em-turistit ja muut koronaa maahan tuovat saisivat maksaa myös kulut eli ne miljardien sossutuet elinkeinoelämälle, elämysalalle ja kymmenet miljardit eurot lisää valtionvelkaa, jotka he toimillaan aiheuttavat. Kaikkien ulkomailla matkailevien nimet ylös ja eduskunnassa matkailurajoituksia helpottaa aikovien porvarien, sekä jaettu lasku näille koronakuluista.
 
HUS-johtaja: Tämä on ainoa tapa tukahduttaa epidemia Suomesta
Lasse Lehtosen mukaan rokotuskattavuus on nostettava 90 prosentin tasolle.

Herra Lasse Lehtonen oli itsekin Pietarissa.

Nyt Delta-variantin tahallisella päästämisellä Suomeen rajojen yli ilman testejä saatiin aikaan haluttu tilanne että rokotekattavuuden pitää olla 90-prosenttia. Tulee takoittamaan rokotuspakkoa vastasyntyneistä alkaen. No onnistuihan ne!
Ei ole ainoa tapa! On myös toinen keino tukahduttaa, ja se on se pakkokaranteeni rajoille ja jokusen viikon täyssulku yhteiskunnan sisällä, sen jälkeen epidemia rajojen sisällä on tukahdutettu. Hirveää jos ruvetaan pakottamaan tätä piikkiä kaikille.. Ja mä EN ole rokotevastainen, tämä vain on tuntematonta teknologiaa jonka pitkäaikaisvaikutuksista ei tiedetä vielä. Ja en todellakaan aliarvioi koronaa, siitäkin voi tulla pahoja pitkäaikaisvaikutuksia. Valinta on kuin ruton ja koleran välillä.. Mieluummin ottaisin vaihtoehto c:n eli sen tukahdutuslinjan. Jos olisi perinteinen rokote jossa on vähän virusta tai sen osia, sellaisen voisin uskaltaa ottaakin.. Vielä ei ole sellaista. Ja kuulemma koronaan on olemassa toimivia (edullisia) lääkkeitä jotka valtaosassa tapauksissa estää taudin muuttumisesta vakavaksi, miksei näitä käytetä vaan kaikki halutaan geenipiikille?
 
Tietenkin. Olihan persut mukana valiokunnissa tekemässä koronamatkailusta uuden normaalin.

Valiokunta hyväksyi kokoomuksen ehdotuksen jo ensimmäisen rokotusannoksen huomioimista testivaatimuksissa.

Eli syksyllä ja talvella mahdolliset valitukset ensisijaisesti kokoomukselle ja sen jälkeen kepulle sekä persuille.
 
Huomenna avautuu porvarien vaatimuksesta Suomen rajat ja matkaliu. Saa nähdä miten käy, mutta se on selvä että valitukset ja itkupotkuraivarit kannattaa täst'edes lähettää ja osoittaa kokoomukselle, kepulle ja persuille.
 
Huomenna avautuu porvarien vaatimuksesta Suomen rajat ja matkaliu. Saa nähdä miten käy, mutta se on selvä että valitukset ja itkupotkuraivarit kannattaa täst'edes lähettää ja osoittaa kokoomukselle, kepulle ja persuille.
Suomi jättää kansainväliset koronatutkimukset ja varoitukset kylmän viileästi huomiotta – Seuraukset voivat olla todella julmat
Toivottavasti neurokirurgi ei ollut oikeassa tviitatessaan, että Suomen uusi koronastrategia on pelisilmä.

Koronaviruksen deltavariantti leviää parhaillaan Euroopassa sellaisella vauhdilla, että Maailman terveysjärjestö WHO varoitti vakavaan sävyyn uuden korona-aallon riskistä tällä viikolla. Samaan aikaan Suomessa on aloitettu keskustelu siitä, onko tartuntojen estäminen enää tarpeen.


Erityisesti alla oleva kannanotto huolestuttaa, mitä kulissien takana on sovittu. Ei kai Suomi ala hoitaa koronaa "flunssana"? Matkailuakin avattiin juuri uudella lailla porvaripuolueiden sekä elinkeinoelämän vaatimuksesta.


THL:n Nohynek: Koronarokotusohjelman päämäärät on pian saavutettu – onko tartuntojen estäminen enää tarpeellista?
Suomen koronarokotusohjelmalle asetetut strategiset päämäärät on saavutettu parin viikon päästä, arvioi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkäri Hanna Nohynek. Seuraavaksi on hänen mukaansa päätettävä siitä, halutaanko jatkossa myös lievät tautitapaukset estää, vai voidaanko koronan kanssa alkaa elää vapaammin.
 

Yhteistyössä