Jos pohditaan perinpohjin, niin onko menkojen alkaminen oikeasti HIENO juttu? Se, jota jokainen tyttö odottaa kuin viimeistä päivää...
...vai se välttämätön paha, jonka kanssa on vain opittava elämään, eikä haittaa vaikka niiden alkaminen siirtyisi vähän myöhäisemmäksikin. Välttämätön rutiini, joka toistuu kuukaudesta toiseen ja muistuttaa itsestään säännöllisesti joka kuukausi, ettei sitä vaan pääse unohtamaan.
Omasta mielestäni aikuistuminen on jotain ihan muuta kuin pelkkä menkojen aikaminen, joka nykyään siirtyy lapsilla vain entistä aikaisemmaksi. Ei siis käytännössä kauheasti tekemistä varsinaisen aikuisuuden kanssa ja raskaaksikin voi tulla jo ennen ensimmäisiä kuukautisia.
Onnellinen ""Isä"" mietipä, miten onnellinen olet ollut vaimosi joka kuukautisista kuukautisista! Mietipä, miten ""onnellinen"" vaimosi on niistä ollut! Ei varmaan ole teidän yhteinen ilonaihe kuukausittain
Oletko niitä miehiä, jotka menevät ostamaan tamppoonipakettia vaimolleen hymyillen kuin naantalin aurinko ja kassallekin innoissasi kerrot, että vaimolla on TAAS menkat!
Eli miksi asiaa pitäisi niin korostaa?
Tietenkin voit tyttärellesi osoittaa myötätuntoa, että tiedät asiasta, mutta älä nyt ala naapurien kesken mitään juhlia järjestämään
Kerropa, mistä itse sait asiasta tietää, vaimoltasiko? Voisiko tytölle ilmoittaa ihan ilmoitusluontoisesti, että vaimoltasi asian kuulit, jottei hänen tarvitsisi mitenkään alkaa salailemaan asiaa ja piilottelemaan tamponipaketteja sinulta, jos olisi arka asiasta?
Kerropa, miten loppujen lopuksi reagoit ja oliko se hyvä suhtautumistapa.