Eipä mennyt lapsella tänään häävisti koulussa,

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja murhe on taas....
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Perusopetuslaki

36 § (13.6.2003/477)
Kurinpito


Oppilaan osallistuminen opetukseen voidaan evätä enintään jäljellä olevan työpäivän ajaksi, jos on olemassa vaara, että toisen oppilaan taikka koulussa tai muussa opetustilassa työskentelevän henkilön turvallisuus kärsii oppilaan väkivaltaisen tai uhkaavan käyttäytymisen vuoksi taikka opetus tai siihen liittyvä toiminta vaikeutuu kohtuuttomasti oppilaan häiritsevän käyttäytymisen vuoksi.

Juuri näin. Eihän kotiin lähettäminen voi olla mikään jatkuvasti käytettävä ratkaisu, mutta tässä tilanteessa se on mielestäni ollut harkittu ja oikeutettu. Toivottavasti saatte opettajan kanssa sovittua jatkosta ja sellaisista toimenpiteistä, jotka auttavat sekä omaa lastanne että opettajaa. Tsemppiä kovasti!
 
ope, kyllähän tänään juttelin pitkät pätkät open kanssa ja hänkin oli sitä mieltä on tehtävä yhteiset säännöt niin on helpompi toimia samoilla tavoilla sekä kotona että koulussa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Jätkä;24620943:
Jos oppilas ei kykene olemaan koulussa kokonaista päivää, niin silloin soitetaan vanhemmille että tulevat hakemaan hänet pois. Yksinkertaista. Luultavasti teille ehdotetaan lyhennettyä koulupäivää piakkoin, jos se helpottaisi tilannetta.

Juurikin näin. Uskomattomia kommentteja. Siellä luokassa on muitakin lapsia, joilla on oikeus opetukseen ja häiriöttömään oloon. Ap:n lapsella ERITTÄIN pahoja ongelmia, eikä siihen ole opettaja syypää.


Erityisopettaja
 
Alkuperäinen kirjoittaja alkuperäinen;24620616:
Niin. Lapseni on pienryhmässä. Ja hän on tosi kiltisti aamupäivän ajan, mutta ruokailusta ongelmat alkavat Hän ei millään jaksaisi odottaa jonossa omaa käsienpesuvuoroa ja ruoanottamisvuoroa. Kun he tulevat ruokailusta niin sitten lapsen ote lipeää. Tänäänkin hän oli viskonut tavaroita pulpetista, heittänyt sakset, seissyt pulpetin päällä ja lopuksi pissannut nurkkaan. Noh onneksi lapsi oli ollut yksin luokassa open kanssa ja muut luokan oppilaat ulkona.

Ja ap, lapsesi ei ole koulukuntoinen! Erittäin häiriintynyttä käytöstä. Osastojakso psykiatrisella voisi olla tarpeen lapsenne kohdalla.


Erityisopettaja
 
vieras, lapsi on tuollainen jos hänen kanssaan ei koko ajan jotain tehdä ja jutella hänelle alvariinsa jostakin. Jos hänet pitää koko ajan "samalla aaltopituudella" kuin itsekin on, niin kyllä hänen kanssaan pärjää ja hän on tosi nätisti. Mutta jos pitää tehdä jotain omia juttuja, niin se vapaa olotila ei tee lapselle hyvää, vaan sitten hän alkaa tehdä noita metkujaan aikansa kuluksi ja huviksi.
 
Alkuperäinen kirjoittaja alkuperäinen;24622917:
vieras, lapsi on tuollainen jos hänen kanssaan ei koko ajan jotain tehdä ja jutella hänelle alvariinsa jostakin. Jos hänet pitää koko ajan "samalla aaltopituudella" kuin itsekin on, niin kyllä hänen kanssaan pärjää ja hän on tosi nätisti. Mutta jos pitää tehdä jotain omia juttuja, niin se vapaa olotila ei tee lapselle hyvää, vaan sitten hän alkaa tehdä noita metkujaan aikansa kuluksi ja huviksi.

Luokassa virtsaaminen ja saksien heittely luokassa kuulostaa vakavalta, olen pahoillani.


Erityisopettaja
 
Erityisope, tänä kesänä 1-2 kertaa lapsi kanssa pissasi, kun ei saanut tahtoaan lävitse. Mutta ei onneksi muita kertoja. Kunnes nyt sitten taas.

No en todellakaan kysele mitään osittaista hoitovapaata. Juuri olen töihin mennyt, niin ei taatusti työnantaja siitä hyvää tykkäisi. Taatusti tulisi lopputili ja sitä en halua. En ole vuosiin ollut töissä ja nyt oli jo aika mennäkin töihin. Mutta sitä olen ajatellut kysyä, että jos tekisin arkisin vain aamuvuoroja ja lapsi olisi iltapäivisin muutaman tunnin yksin kotona. Hän ei menisi enää ip-kerhoon.
 
Kelan sivuilla lukee osittaisesta hoitovapaasta myös näin, että "Hoitovapaan saaminen edellyttää myös, että olet ollut saman työnantajan palveluksessa vähintään 6 kuukautta viimeisen vuoden aikana. "

Ja tuota en ole ollut.
 
Näin maallikon korviinkin kuulostaa siltä, että lapsesi paikka ei ole koulussa vaan sairaalassa. Ei sillä opettajallakaan hääppöistä ole :( Eiköhän siellä palaverissa lääkärien kanssa saada aikaan päätöksiä. Jaksamista teille!:hug:
 
Aamupäivät lapsi jaksaa keskittyä tosi hienosti tehtäviin ja hommat sujuvat hyvin. Mutta ruokailuun mennessä ongelmia alkaa tulla ja iltapäivän tunnit ( 11 - 13 ) ovat nähtävästi hankalimmat. Silloin lapsi ei jaksa enää keskittyä ja alkaa tehdä kaikenlaista.
 
Opettaja sanoi, että lapsella on myös potentiaalia tehdä koulutehtävät hyvin, mutta että miten sen kaiken potentiaalin saa esille, siinä on iso haaste. Ja sen tiedän kanssa itsekin, lapsi kyllä osaisi yhtä sun toista , kun vain viitsisi tehdä. Mutta kun pitää välillä olla ihan riiviö ja junttura ja tehdä mitä itse lystää.
 
jos ei tilanne muuten luokassa rauhoitu ja muiden oppiminen ja turvallisuus jotenkin kohtuuttomasti häiriintyy. Ja huoltaja toki soitetaan hakemaan lapsi. Ihan täältä erityiskoulustakin...
 
Noin se minusta pitäisi toimia, että se joka on lapsen tehnyt ottaa vastuun hakemalla pois. omia pentuja ei voi työntää toisten vaivaksi, niin se vaan pitäisi mennä.

vaikka ne kuinka vituttaa, ottaa hermoon, haluaisi olla rauhassa, olisi kiva kun ne olisivat jossain muualla, niin kenenkään muun velvollisuus ei ole niitä vahtia. kysyä saa aina, mutta herne ei saa mennä nenään jos kukaan muu ei halua katsella omia kakruja.

sinä teet kersoja, sinä vahdit ne kunnes ne osaavat olla ihmisiksi, joillakin kestää muutaman vuoden joillakin muutaman vuosikymmenen joistakin ei tule ikinä ihmsiä
 
hyyvä, toki vahdinkin lastani, mutta minulla on myös työni ja en voi lasta enää töihin ottaa. Joten lapsen olisi opittava olemaan kunnolla koulussa, ettei tarvitse häntä enää toiste kesken päivää koulusta pois hakea. Koska ei olisi hääviä menettää työpaikkaansa, on tässä jo sen verran monta vuotta jo kotonakin oltu.
 
Jos lapsi tarvitsee jonkun motivoimaan ja keskittymisenwä tueksi; niin eikö hän voisi saada henkilökohtaisen avustajan? Eikö koululla ole tarjota mitään ratkaisua? Tuo "pidä pentusi" asenne vaikuttaa väärältä, kun maassamme on kuitenkin oppivelvollisuus olemassa. Ei kouluikäistä lasta oteta kotiin ihan vain sen takia että on erityislapsi, vaan yhdessä koulun ja kunnan muiden kasvatus- ja perheasioista vastaavien kanssa pohditaan ratkaisua. tavoitteenahan on, että ongelma saataisiin hallintaan. Lasta on voitava tämän oman hyvinvoinnin vuoksi tukea muutenkin kuin syöttämällä lääkkeitä.

Mikä ohje se on olevinaan, että ap:n pitäisi jäädä pois palkkatöistä? Jos koulupäivän keskeyttäminen pahanteolla on ap:n lapselle vieläpä juuri se naru josta vetää jatkossa yhä uudestaan, niin mitä luulette tapahtuvan, kun siihen annetaan joka ikinen kerta myös tilaisuus. Poikkeusratkaisuna oli varmasti tarpeen ja paikallaan, mutta pitäähän tilanteeseen saada jokin holtti jatkossa!
 
sori en jaksanut kaikkea lukea mutta

a) opettaja toimi selkeästi väärin. ei ole vanhemman tehtävä hakea lasta, jos opelta loppuvat keinot. poislukien tilanne jossa lapsi on sairas tai suurinpiirtein vahingoittaa itseään tms. kyllä kouluilla pitää olla keinot opetus hoitaa, koska lapsilla on myös oppivelvollisuus.

b)lapsesi tarvitsee avustajan, jotta sekä opettaja, että te vanhemmat, että lapsi voitte hengittää. tuollaisessa tilanteessa henk.koht. avustaja sitten vie lapsen vaikka toiseen huoneeseen opiskelemaan tai hetkeksi pihalle jos häntä esim raitis ilma tms auttaa. se ei ole mikään ratkaisu että vanhemmat ravaavat auttamassa nuorta ja pelokasta opettajaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja hyyvä;24623614:
Noin se minusta pitäisi toimia, että se joka on lapsen tehnyt ottaa vastuun hakemalla pois. omia pentuja ei voi työntää toisten vaivaksi, niin se vaan pitäisi mennä.

vaikka ne kuinka vituttaa, ottaa hermoon, haluaisi olla rauhassa, olisi kiva kun ne olisivat jossain muualla, niin kenenkään muun velvollisuus ei ole niitä vahtia. kysyä saa aina, mutta herne ei saa mennä nenään jos kukaan muu ei halua katsella omia kakruja.

sinä teet kersoja, sinä vahdit ne kunnes ne osaavat olla ihmisiksi, joillakin kestää muutaman vuoden joillakin muutaman vuosikymmenen joistakin ei tule ikinä ihmsiä

Lapsen laittaminen kouluun ei tarkoita, että hänet halutaan pois silmistä ja muiden niskoille? Eväisitkö sinä erityislapsilta mahdollisuuden koulunkäyntiin ja vanhemmalta mahdollisuuden palkkatyöhön?
 
Mutta onko tällaisen lapsen paikka koulussa, niin kurjaa kuin se on sanoakin. Saksien heittely ja nurkkaan pissaaminen kuulostaa oikeasti todella vakavalle. En mä ihan sitäkään ymmärrä, että koululle tungetaan kaikki vastuu. Myös niillä muilla lapsilla sillä luokalla on OIKEUS käydä koulua ilman, että joku näin sitä häiritsee. En mä ihan sitäkään ymmärrä, että muiden täytyy joustaa ja sietää tuollaista käytöstä. Erityislapset saa aina ekstraa, mitä hyvin käyttäytyvä lapsi ei saa. Onko sekään oikein?
 
[QUOTE="ope";24623516]jos ei tilanne muuten luokassa rauhoitu ja muiden oppiminen ja turvallisuus jotenkin kohtuuttomasti häiriintyy. Ja huoltaja toki soitetaan hakemaan lapsi. Ihan täältä erityiskoulustakin...[/QUOTE]


no mikä käytäntö se oppivelvollisuus sitten on?

eli rahan säästäminen on mennyt siihen pisteeseen, että lasten ei ole enää pakko käydä koulussa jos kunnalla ei ole varaa järjestää tarpeeksi tukitoimia lapselle? ja parempi ratkaisu on työssäkäyvän ja veroja maksavan vanhemman jäädä kotiin olemaan lapsen kanssa.. tulisiko tämän vanhemman sitten myös tätä lasta opettaa?

siis ihan järjettömiä nämä teidän kommentit. minusta on ihan päivänselvää, että jokaisella lapsella on sekä OIKEUS oppia että myös oppiVELVOLLISUUS. kunnilla on VELVOLLISUUS järjestää opetus. jotkut tarvitsevat oppimiseensa erityistä tukea ja silloin siitä neuvotellaan vanhempien kanssa ja mahdollisesti lääkäreitten/terapeuttien ym kanssa ja sitä tukea järjestetään, jotta lapsen oikeus opetukseen toteutuu.

toki vanhemmalla on velvollisuus hoitaa oma lapsensa, mutta kyllä koulussa täytyy normaalitilanteessa pärjätä lapsen kanssa, ei sitä kotiin lähetetä kuin todella akuutissa sairaus/pahoinpitely tms tapauksessa. ADHD:tä on nykyään niin monella että jos koulussa ei ole ylivilkkaan lapsen kanssa toimimiseen varauduttu, niin aika onnetonta toimintaa.

itse aikanaan vahdin kymmentä erityislasta itsekseni eikä tullut mieleenkään soitella vanhempia hakemaan jos lapsi ei sairastunut tai oireillut todella vakavasti esim satuttamalla toisia. se oli minun työni, lapsilla oli velvollisuus olla koulussa, vanhemmat kävivät töissä ja luottivat että minä ratkon normaalitilanteet. ja ihan normaalitilanteilta adhd- lapsen kanssa kuulostaa tuommoiset pienet lavuaarin tukkimiset ym. sitä varten pitää ollu joku joka sitä lastaa ehtii vahtia.
 
no "ihmettelen" missä tämän lapsen paikka sitten on?

toki ei välttämättä normaalissa isossa koululuokassa, mutta erityisluokassa tai pienryhmässä avustajan kanssa kyllä. hänellä on oikeus käydä koulua, vai koetko, että laitokseen sulkeminen tai kotona neljän seinän sisällä tilannetta korjaisi? entä jos kyseessä olisi sinun lapsesi?

heidän etujaan täytyy vain ajaa ja samalla myös "tavallisten" lasten edut tulevat ajetuksi, kun tukea tarvitsevat saavat esimerkiksi sen avustajan joka ohjaa nurkkaan pissalle menossa olevaan vessaan.
 
Täällä päin häiriötä aiheuttavat integroitiin kyllä erityiskouluun/luokkaan ja avustaja kaveriksi. Muilla on tosiaankin oikeus häiriöttömään ympäristöön ja oppimiseen.
 
Täällä päin häiriötä aiheuttavat integroitiin kyllä erityiskouluun/luokkaan ja avustaja kaveriksi. Muilla on tosiaankin oikeus häiriöttömään ympäristöön ja oppimiseen.

No näin todellakin! Siis onko tämä saksia heittelevä lapsi ihan normaalissa koulussa vai jo jossain erityiskoulussa? Itse kun olin ala-asteella (joskus 90-luvulla) niin oli kans tuollainen häirikkö joka heitti saksia ja esim. puri opettajaa. Hän kyllä katosi hyvin nopeasti meidän koulusta johonkin erikoiskouluun jossa oli muitakin henkisesti epävakaita ja vaarallisia lapsia. Kai noita kouluja on nykyäänkin?
 
Täällä päin häiriötä aiheuttavat integroitiin kyllä erityiskouluun/luokkaan ja avustaja kaveriksi. Muilla on tosiaankin oikeus häiriöttömään ympäristöön ja oppimiseen.

Jos luit aloituksen, niin lapsihan on jo erityisluokalla. Aamupäivisin homma sujuu mutta jonottamista ei kestä eikä osaa keskittyä yksinään. Tällaisessa tilanteessa sitten tekee pahojaan. Jos opettaja ei voi - ja se on ymmärrettävää - olla yhtä lasta auttamassa vaikeiden tilanteiden läpi, niin avustaja lienee oikea ratkaisu. Mitä ihmeellistä siinä edes on? Kun itse oli koulussa 20 v sitten, niin onnettomuudessa loukkaantunut luokkatoveri i sai hlökohtaisen avustajan, koska hänellä oli parantumattomia motorisia ongelmia.

Luokkaan pissaaminen (vaikka muut oppilaat ei ät olleet tuossa läsnä) kuulostaa pahalta, mutta kyllä koulussa pahempaanin sattuu. Edelleen omana kouluaikana vuotta nuorempi poika puri opettajaa ja karkasi ikkunasta kesken oppitunnin. Normiluokasta... Tarkkailuluokalle joutui, ei vaadittu että pitäisi koulu jättää kesken ja vanhempien ryhtyä omaishoitajiksi.
 

Yhteistyössä