Eilen jo vähän samaa asiaa täällä sivusin mutta mitä hittoa tää kipu on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AIAIAI
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

AIAIAI

Vieras
:'(
Shoppailin tänään ja nyt sen jälkeen on koko selkä, alhaalta kylkiluiden puoleen väliin asti ollut TOSI kipeä. Samoten vatsan seutu mutta kun käyn pitkäkseni niin vatsa ei tunnu pinkeältä niin kuin supistuksen aikana seistessä tuntuu.

Mitä tää oikein voi olla jos ei supistelua? Tosi vaikea olla. Vatsa on kipeä lähes nivusten tasolta ihan ylös asti, rintojen alapuolelle.

Kohta on pakko jo käydä kai synnärillä.

Rv. 34+5
 
Tässä nojatuolissa istuessa on kipu nyt vähän helpottunut. Supistelee kivuttomasti n. 10 min välein.
Onkohan nämä merkkejä synnytyksestä jo vai jotain ihan muuta?
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Tässä nojatuolissa istuessa on kipu nyt vähän helpottunut. Supistelee kivuttomasti n. 10 min välein.
Onkohan nämä merkkejä synnytyksestä jo vai jotain ihan muuta?

Kuten edellä jo sanottua. Olisko järkevintä nyt vaan soittaa synnärille.
 
Se voi ottaa takkiinsa siitä shoppailusta. Mulla on ainakin usein käyny jokasessa raskaudessa noin, et jos on ollu paljon liikkeellä tai esim. sillon kun olin töissä ni oli rankka päivä, ni maha ja selkä oli ihan tosi kipeet illalla. Se meni sit kyl lepäilemällä ohi, mut välil piti vaan pötkötellä sit ilta tosi hiljaksii.
 
Ja siis yks synnärin vakio-ohje on, että mee suihkuun n. puoleks tuntia. Jos se helpottaa ja rauhottaa supistuksia niin se on hyvä. Jos taas sulla oiskin synnytys tulossa niin se tekee sillonkin hyvää.
 

Yhteistyössä