eihän tuo lapsi voi kuolla

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
soitin lastenosastolle josta sain todella tylyä kohtelua "mitä sä tänne soittelet, jos oot päivystyksessä eilen käynnyt"

annoin lisää yskänlääkettä ja lapsonen veti jugurtin hyvällä ruokahalulla + mammia (maitoa). laitoin nukkumaan, käärin peiton hyvin päälle ja aukaisin ikkunan hetkeksi...menen kohta itsekkin unille.
panadolia annettu tänään illasta jo. pronaxeniakin on, mutta en uskaltanut sitä antaa kun tuo yskänlääkekkin on aika jytyä.

sänky koholla n. 10-15cm...enempää ei kirjoja ollut. lisäksi patjan alla tyyny "korokkeena"

tokkopa tämä tästä...kunhan ei pahene...

Pari asiaa:

* maitotuotteet lisäävät limaisuutta
* Pronaxen on täysin turvallinen ja tehokas pienten kipulääke, jonka vaikutus kestää kauemmin kuin parasetamolin. Se ei ole mitään "jytyä kamaa".
 
Alkuperäinen kirjoittaja Kärsäpärstäinen:
Alkuperäinen kirjoittaja tietoa:
Kuolee.
Viet nyt päivystykseen ja saatte lääkkeet korvatulehdukseen.

|O Harvemmin se limaisuus tappaa eikä limaisuus automaattisesti tarkoita korvatulehdusta. ja vaikka ap:n lapsella olisi korvatulehdus niin ne lääkkeet ei auta kuitenkaan heti mitään

Meillä limaisuus tarkoittaa automaattisesti korvatulehdusta,tässä ollaan podettu jo 2kk samaa korvatulehdusta ja pikku hiljaa alkaa ärsyttämään |O
 
Vie yksityiselle! Yleensä jos lima on vihreää ja sitkeää, niin johonkin on menny tulehdus. Vaadi vaikka keuhkokuvia, ne yleensä paljastaa onko menny keuhkoihin. Meillä olis just poika todella limainen ja oli menny korviin.
 
Meillä lapsi 1,5v oli viisi viikkoa limainen ja lähes joka päivä mennessään nukkumaan oksensi kun lima valui kurkkuun. (vaikka oli puolistuvassa asennossa) Sitten nuos 40 asteen kuume, joka ei kuumelääkkeelläkään laskenut ja lapsella oli streptokokki.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
lapsi voi "hyvin" eli hengissä ollaan. tänään yskinyt ja kovasti aivastellut...

Kiva kuulla, että saitte nukuttua.

yskänlääkkeistä vielä sen verran. Älä anna lapselle limaa irrottavaa yskälääkettä, jos lapsi on menossa nukkumaan muutaman tunnin sisällä. En tiedä, mikä lääke irrottaa limaa ja mikä hillitsee yskänärsytystä, mutta lukeehan se aina pakkkauksessa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
lapsi voi "hyvin" eli hengissä ollaan. tänään yskinyt ja kovasti aivastellut...
AI hyvää mä pelästyin jo pahasti :ashamed: :ashamed: me olimme samassa tilanessa kaks kerta ja vauvalla jopa taju melkein lähti ,mä ajatelin että tuun hulluksi kun ajoimme siralaan :ashamed:
 
onko sulla vicks vaborubia?? laita sitä rintaan ja vaikka hiukan nenän alle niin helpotta heti!!
ite laitan aina kun nenä tukossa itelläkin niin suoraan nenän alle ja se auttaa...
 
Alkuperäinen kirjoittaja hömppö:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja hömppö:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja lii:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja hömppö:
oletko kokeillu laittaa suihkua kuumalle ja lapsi pesuhuoneeseen hengittämään höyryä?

Mä tekisin noin, JOS lapsen hengitys ei vingu.

ai miks ei saa mennä jos vinkuu?

Lämpö tahtoo laajentaa putkistoa, joten hengitys voi vaikeutua. Höyryhengitystä ei saa käyttää vaikkapa kurkunpäätulehduksessa, jossa oireina haukkuva yskä ja vaikea, vinkuva hengitys. Eli voi pahentaa asiaa vain.


Ei pidä paikkaansa. Nykyään neuvotaan myöskin laryngiitissä antamaan höyryhengitystä mikäli kylmä ulkoilma ei auta oireisiin. Meijän 4-vuotias on ollu tänä vuonna 4 kertaa sairaalassa laryngiitin takia ja meitä ainaki on ohjattu antamaan surutta höyryä jos kohtaus ei kylmällä ilmalla helpota.
Mulle sanottiin kuukausi sitte, että ei saa antaa. Ihmeellisiä eroavaisuuksia. Ja sitähän koittaa tehä, kuten neuvotaan. Lastenlääkäri kertoi tän.


No ilman muuta sitä koittaa tehä niinku neuvotaan. Meille kyllä on sanottu, että höyryä vaan.... ja höyryn (spiiran) mukanahan ne antaa lääkkeetki kun kohtaus on pahana. Jännä miten neuvotaan niin eritavalla... :/


Spiralla annetaan kylmää höyryä. Kotona pystyy antamaan vain lämmintä. Niillä on iso ero!
 
Alkuperäinen kirjoittaja Leija:
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
lapsi voi "hyvin" eli hengissä ollaan. tänään yskinyt ja kovasti aivastellut...

Kiva kuulla, että saitte nukuttua.

yskänlääkkeistä vielä sen verran. Älä anna lapselle limaa irrottavaa yskälääkettä, jos lapsi on menossa nukkumaan muutaman tunnin sisällä. En tiedä, mikä lääke irrottaa limaa ja mikä hillitsee yskänärsytystä, mutta lukeehan se aina pakkkauksessa.

Limaa irrottavaa yskänlääkettä ei saa antaa pienelle lapselle ollenkaan olikohan alle 3v , koska kun lima rupeaa irtoamaan liian runsaasti niin lapsi ei pysty yökkimään sitä pois, voi tukehtua. Saa antaa vain yskänärsytystä lievittävää lääkettä.
 

Yhteistyössä