Meillä reilu 7kk vanha tyttö ja sama tuttipropleema. Osaa kyllä laittaa itse tutin suuhun ja uskon, että monta kertaa yössä sen löytääkin sängystään, mutta jos tutti tippuu maahan, niin huuto on kova, eikä yleensä lakkaa ennen kuin käyn sen antamassa.
Meillä huudellaan yöllä vaihtelevasti 1-3 kertaa, eli sinällään vähän, mutta kuitenkin...
Yleensä odotan 15 min. ennen kuin menen huoneeseen, joskus nukahtaa omia aikojaan ja joskus huuto jatkuu, niin kauan kunnes saa sen tuttinsa.
Olen myös miettinyt tuota vieroitusta, mutta en tiedä olenko MINÄ siihen vielä valmis... Neidille tyrkkäsivät tutin suuhun jo ekana yönä laitoksella. Ja hirvittävä imutarve tytöllä olikin. Tutti on siis ollut meillä aina melko tärkeä kapistus.
Käyttöä ollaan kyllä pikkuhiljaa vähennetty päivisin, eikä Iida oikeastaan enää syö tuttia muuta kun nukkumaan käydessä ja joskus väsymyskiukkuun.
Kuinka tuo vieroittaminen käytännössä toimii?
Tietysti riippuu varmaan tutin tärkeydestä, mutta noin yleisesti.
Kävisikö helpommin ottaa kerralla pois vai pikkuhiljaa lopettelemalla?
Kokemuksia?