Kampaaja Seija Mörön murhasta syytetty 53-vuotias nainen tärisi ja nyyhki oikeussalissa, kun syyttäjä kävi läpi viime kesänä tapahtunutta henkirikosta. Syyttäjä kuvasi henkirikosta hirmuteoksi. Syytteen mukaan 53-vuotias siivooja oli ensin salaa syöttänyt uhrille unilääkettä ja sitten viiltänyt kurkun auki keittiöveitsellä. Ruumis oli upotettu mereen.
Syyttäjä Sakari Tiilikainen vaatii naiselle elinkautista rangaistusta murhasta. Nainen myöntää tapon, mutta kiistää murhan.
Tiilikaisen mukaan teon motiivi oli ilmeisesti mustasukkaisuus.
- 53-vuotias pelkäsi, että Mörö jotenkin kaappaa hänen miesystävänsä, vaikka Mörö ei ollut koskaan miestä tavannut.
- Hän oli sairaalloisen mustasukkainen.
Unilääkettä mustikkarahkassa
Henkirikos tehtiin 23. heinäkuuta Helsingin Kontulassa. Mörö ja 53-vuotias olivat tutustuneet viitisen vuotta sitten, kun 53-vuotias oli käynyt Seija Mörön kampaamossa asiakkaana. Heinäkuussa Mörön ja 53-vuotiaan piti suunnitella 53-vuotiaan asunnossa tulevaa lomamatkaa.
Syyttäjä: Harhaluuloinen mustasukkaisuus motiivina
53-vuotias oli hankkinut edellisenä päivänä Ympyrätalon apteekista vahvaa unilääkettä, jonka hän oli murskannut jälkiruuan, mustikkarahkan, joukkoon.
Mörö oli syönyt ruuan, noussut pöydästä, mutta tuupertunut melkein välittömästi lattialle.Tässä vaiheessa syytetty oli poistunut asunnosta noin puoleksi tunniksi. Hän vei Mörön koiran pois.
Palattuaan asuntoon 53-vuotias oli viiltänyt Seija Mörön kaulan auki parikymmentäsenttisellä keittiöveitsellä niin syvältä, että ruokatorvi katkesi ja molemmat kaulavaltimot leikkaantuivat. Seija Mörö kuoli muutamassa kymmenessä sekunnissa.
Lue lisää syytetyn kertomuksesta oikeussalista tästä: "Olin jossain mielenhäiriössä"
53-vuotias oli vienyt pienikokoisen Mörön ruumiin kylpyhuoneeseen ja pessyt sen. Nainen vei ruumiin autollaan Porvoon Tolkkisiin, josta sen lopulta löysi harrastelijakalastaja. Ruumiin löytöpaikka näkyy allaolevissa valokuvissa.
Kiisti murhan
53-vuotias nainen kiisti murhan, mutta myönsi tapon. Syytteessä esitetty tapahtumien kulku perustuu pitkälti syytetyn kertomukseen, jota poliisin teknisen tutkinnan tulokset tukevat.
- Hän oli valmistanut unilääkkeen itselleen. Hänellä oli itsetuhoisia ajatuksia, puolustusasianajaja Aarno Arvela lausui.
Arvela vetosi myös siihen, että teko ei ollut poikkeuksellisen raaka tai julma, koska Mörö oli 53-vuotiaan viiltäessä kaulaa tiedottomassa tilassa ja kuolema tuli nopeasti.
SURMALÄÄKE SAATIIN
LÄÄKÄRILTÄ UNETTOMUUTEEN
Murhasta syytetty nainen sai surmalääkkeen, vain reseptillä myytävän nopeavaikutteisen unilääkkeen, lääkäriltä vain päivää ennen murhaa. Syytetty oli valittanut yksityisellä lääkäriasemalla lääkärille uni- ja ihmissuhdeongelmia ja saanut unilääkkeen lisäksi mielialalääkettä.
Syytetty lunasti lääkäriaseman lähiapteekista kuitenkin vain unilääkkeen.
Tätä unilääkettä pitää ohjeen mukaan ottaa välittömästi ennen nukkumaanmenoa.
Oikeuslääkärin mukaan uhrilla oli veressään niin korkea pitoisuus tätä unilääkettä, että hän oli ennen menehtymistään tiedottomassa tilassa.
"MIESYSTÄVÄ" EI KOSKAAN
HALUNNUT SEURUSTELLA
Syytetyn miesystäväkseen ilmoittama mies ei koskaan ollut seurustellut eikä halunnutkaan seurustella syytetyn kanssa. He olivat tutustuneet Saalem-seurakunnassa Hakaniemessä ja tapailleet muutaman kerran. Mies alkoi lopulta karttaa myös seurakunnan tilaisuuksiin menoa, koska ei halunnut enää tavata syytettyä naista.
Syytetty nainen halusi kuitenkin tavata miestä useammin. Syytetty myös kyseli mieheltä moneen kertaan, että mikäli tämä jättäisi hänet, tapahtuisiko se toisen naisen vuoksi. Syytetty lähetti miehelle myös kirjeitä ja käveli usein miehen asunnon ohi.
SAKU-KOIRA LÖYTYI
JUOKSENTELEMASSA VAPAANA
Murhattu Seija Mörö piti aina mukanaan, myös kampaamossa, pientä Saku-koiraansa. Se on mustavalkoinen perhoskoira.
Kun Mörö oli tuupertunut lattialle unilääkerahkan jälkeen, syytetty ensi töikseen kuljetti koiran autollaan Hakaniemeen ja päästi sen vapaaksi uhrinsa asunnon lähellä.
Samana iltana ohikulkija löysi Saku-koiran juoksentelemasta irrallaan Sörnäisten rantatiellä. Koiralla oli kaulassaan talutushihna.
Ohikulkija piti koiraa kotonaan yön yli, poliisilta saamiensa ohjeiden mukaan, ja toimitti sen seuraavana aamuna Viikin löytöeläintaloon.
Koira tunnistettiin myöhemmin murhatun koiraksi.
Lähde: Keskusrikospoliisin esitutkintapöytäkirja