Ei hitsi, eskaripoika ui äsken putkeen 50 metriä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Uimarin äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

Uimarin äiti

Vieras
Meidän eskarilaisella alkoi tänään uimakoulu ja mietin että onko sopivalla tasolla, mutta eipä tarvitse miettiä enää kun poika vetäisi uimakoulussa putkeen kaksi altaanmittaa. On siinä aikamoinen urakka juuri 6 vuotta täyttäneellä.

Mites teidän eskarit osaavat uida ja kuinka pitkiä matkoja? Tämä ei ole mikään kilpailu, olen vaan niin ylpeä pienestä ja mietin että onko se tavallistakin uida tuollaisia matkoja. Muut ryhmässä tuntuvat olevan ekaluokkalaisia ja isompia.
 
Meillä on vauvauimareita koko porukka. Joten eskarilainen ui jo altaanmittoja. Käy uimareuran uimakoulua, on käynyt jo kolme vuotta. Kiva ja hyödyllinen harrastus.

Lopetetaan tuo, jos ja kun menee liian tavoitteelliseksi... Niin kävi noiden isompien kanssa, mutta tulipa hyvä uimataito.
 
[QUOTE="Maria";24485629]Meillä eskaripoika ui sellaisia 10-15m matkoja kerralla.[/QUOTE]

Siitä ne matkat sitten pikkuhiljaa pitenevät, meilläkin poika ui vielä kevään uimakoulussa 10 metriä putkeen, näin lukee edellisen kurssin todistuksessakin. Mietin vaan kun tänne tasolle oli pääsyvaatimuksena 20 metrin uimataito että riittääköö pojan taidot, mutta näköjään riittävät hyvin.
 
Oho, aikamoinen uimari! :)

Tyttö ui 6½ v iässä 10 metriä suunnilleen. Ja 5½ v poika ui kasvot veden pinnalla ehkä 5 metriä, kasvot vedenpinnan alla vetää varmaan 30 metriä mutta sitä en oikein uimiseksi laske vaikka lapsi siis pysyykin pinnalla ja etenee vedessä.
 
Meillä ovat oppineet uimaan noin 4v ja joku lapsista ( en millään enää muista kuka 3sta) ui eskari-ikäisenä mummin kanssa uimahallissa 500m. Toiset uivat varmaan 100-300m. Sanon siksi näin kun tuossa 6-7 vuotiaana kaikkien uimataito kehittyi huimaa vauhtia ( käytiin myös paljon uimassa) ja lasten välillä oli kyllä eroja.
Pääasia on, että lapsi on kiinnostunut uimisesta ja haluaa uida / osata pysyä pinnalla, eikä pelkää vettä, uimataito kehittyy sitten vähitellen ja innosta riippuen. sanon siksi että tärkeää, kun meillä on niin paljon vesistöjä
 
Mun ekaluokkalainen ui jonkun verran, täyttää kohta 7 vuotta. Uimalassa ei olla nyt käyty ja järvessä uiminen on tietenkin vähän eri juttu kun altaassa, eli en osaa sanoa uisiko altaan päästä päähän.
 
25 m ui uimakoulussa 5-vuotiaana. Tai uimakoulun ohjaajat stoppasivat uinnin tuohon 25 metriin kun on heidän mielestä riittävä suoritus. Nyt eskariaikana ei ole uinut. Meillä lapset oppivat alkeisuinnin kolmen ikäisinä kun mein pihalla (Espanjassa) on uima-allas.
 

Yhteistyössä