E-pillerit ja ärtyneisyys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja --
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

--

Vieras
Viime kevään alkupuolella alotin käyttämään e-pillereitä (Gestinyl) ja aluksi en huomannut mitään huonoa puolta niissä, sain säännölliset menkat eikä tarvinnut miettiä ehkäisyä.

Nyt viimeisen parin kuukauden aikana hermot on ollut niin kireellä ja tuntuu etten ole enää oma itseni. Mitään muutosta ei ole elämässä tapahtunut ja kaikki on hyvin, mutta silti menee hermot ihan pienistäkin asioista.
Tuntuu että nykyään vaan kiukuttelen miehelleni joka asiasta ja itkukin on herkässä, saatan siis itkeä ihan päivittäin enkä ole koskaan aikaisemmin itkenyt samalla tavalla.
Miehenikin sanoo, että mielialani vaihtelee. Saatan olla hyvällä tuulella ja ihan yhtäkkiä alkaa kiukuttelemaan, ilman mitään erityistä syytä.

Auttaisikohan pillerimerkin vaihtaminen? En haluaisi pillereitä täysin lopettaa kivuliaiden ja epäsäännöllisten kuukautisten vuoksi enkä myöskään vaihtaa ehkäisyrenkaaseen tms.
 
E-pillerit voi tosiaan aiheuttaa mielialanvaihteluita enkä usko että pillerimerkin vaihtaminen auttaa asiaan, suosittelen ehkäisyrengasta, itselläni ainakin toimii ihan loistavasti! :-)
 
"etköhän totu niihin kuukautisiinkin."
- varmasti tottuisin, jos ne ei olisivat niin ongelmalliset. : ) kuukautiset saattoivat tulla parin viikon välein, joskus taas väliä saattoi yli kuukauden. Kivut olivat ihan sietämättömät ja ne rajoittivat ihan normaalia elämää, kun pyörrytti ja oksetti jne. Jos kuukautiset tosiaan olisivat tulleet säännöllisesti kerran kuukaudessa ja kivut olisivat edes siedettävät, mutta kun ei.
 

Yhteistyössä