Breivikin tuomio..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja up&go
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

up&go

Jäsen
17.08.2012
332
0
16
Etelä
On se vaan järkyttävää, että tuntuu olevan sama tappaako kaksi ihmistä vai 77. Jokainen ihmiselämä on yhtä arvokas ja en voi käsittää tuota tuomiota (21vuotta vankeutta).
Niin monen nuoren elämä loppui turhaan tuolloin. Yhteenlaskettuna noi nuoret olisivat todennäköisesti eläneet paljon paljon tuota kauemmin.

Joskus tuntuu, että oikeuslaitos ei ihan niin oikeudenmukainen olekaan.

Jostain luin, että amerikassa orgiat järjestänyt naisopettaja (opiskelijat yli 18-vuotiaita) meinaa saada 20 vuotta vankeutta tuosta. Siis kaikki vapaaehtoisina mukana toiminnassa.

Eikö tässä nyt ole jotain pielessä muidenkin mielestä??
 
No Jenkeissä nyt nuo tuomiot on jo oikeasti niin naurettavia. Törkeästä murhasta voi saada 3 elinkautista. No, eikö elinkautinen ilman armahdusoikeutta aja saman asian..

Mutta juu, Breivik olisi ansainnut juuri tuon elinkautisen ilman armahdusoikeutta. Toivon mukaan, ja omien etujensa vuoksi, pysyy kuitenkin koko loppuelämänsä telkien takana.
 
Toinen vaan hymyilee saadessaan tuomion.... Olis pitäny sinne hoitoon passittaa ku omien sanojensakin mukaan olisi pahempi tuomio kuin kuolema. Ei tollanen ihminen voi olla terve!!
 
Mä käsitin uutisista sen niin, että sai nyt 21 vuotta ja sitten tuomiota pystytään jatkamaan viisivuotta kerrallaan aina tarpeen mukaan. Ja näissä uutisissa ainakin sanottiin, että käytännössä ei siis pääse koskaan vapaaksi.
 

Yhteistyössä