BECKIN masennustesti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ap
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

ap

Vieras
Tulipahan tehtyä kun olo on tuntunut jotenkin alavireiseltä.

Testipistemääräsi on 34.

Jos pisteiden yhteismääräksi tulee 17 tai enemmän, lääkärin puheille menoa suositellaan. Masennus luokitellaan lieväksi, keskivaikeaksi tai vaikeaksi. Yli 30 pistettä viittaa jo vaikeaan masennustilaan, jolloin on viimeistään ehdottomasti syytä hakeutua hoitoon.

Käyn jo keskustelemassa huolistani ja ongelmistani,mutta nyt tuli mieleen että pitäisiköhän aloittaa jokin lääkitys masennukseen.

Itken lähes koko ajan, mikään ei tunnu miltään, haluan vain nukkua tai kadota. Hermot kireällä, sisällä tuskainen olo.
 
Oletko kuullut siitä korvavalohoidosta? Se on lääkkeetön vaihtoehto, ja tekijät vakuuttavat saaneensa todella nopeita ja hyviä tuloksia masennuksen hoidossa. Valkee on firman nimi.
 
Alkuperäinen kirjoittaja viiraska:
Oletko kuullut siitä korvavalohoidosta? Se on lääkkeetön vaihtoehto, ja tekijät vakuuttavat saaneensa todella nopeita ja hyviä tuloksia masennuksen hoidossa. Valkee on firman nimi.

En ole tälläisestä kuullut. Eikä kyllä ole energiaa alkaa selvittämään.
 
www.valkee.com
Homma perustuu siihen, että valo hoitaa masennusta mutta kun parhaat valosta hyötyvät solut ovat kallon sisällä, valoa ei saada niihin tarpeeksi.
Olen itse kokeillut laitetta, vaikka en tällä hetkellä ole masentunut (kärsin paremminkin kaamosväsymyksestä ja ajoittaisesta lievästä/keskivaikeasta masennuksesta). Laite auttaa pelkkään väsymykseenkin siten, ettei väsymys poistu, mutta usvainen olo häviää. Eli väsyttää kun ei ole nukkunut, mutta on kuitenkin toimintakykyinen.
 

Yhteistyössä