AZORIT, onko kukaan käynyt?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Olen ollut Sao Miguelin saarella Azoreilla viikon ja rakastuin ko. saareen. Parasta siellä on luonto ja rauha. Saaren luonto on siis aivan mieletön. Saari on kuin Islannin, Uuden Seelannin, Sveitsin ja Norjan sekoitus. Joka puolella on vihreää ja nyt varmaan kukatkin alkavat jo kukkia. Lehmiä siellä on enemmän kuin ihmisiä. Turismi on pienimuotoista, eikä missään takuulla tyrkytetä mitään rihkamaa tai muuta. Kraaterijärvet ovat upeita, kannattaa käydä patikoimassa niiden ympäristössä. Terra Nostra -puisto Furnaksessa on mielenkiintoinen ja siellä on kuuma "nuoruudenlähde", jossa kannattaa käydä pulikoimassa epäilyttävästä ulkonäöstä huolimatta - se on taivaallinen kokemus. Golf-kentillä on rauhallista ja ne ovat hyvin hoidettuja. Valassafarit ovat ikimuistoisia. Vuokra-autolla pääsee näppärästi paikasta toiseen ja liikennekulttuuri on joustavaa ja kohteliasta, vaikka aluksi kapeat kadut saattavatkin hirvittää.

Kannattaa varata mukaan hyvät kengät (vaelluskengät, jos aiotte patikoimaan) ja vaatetta vähän laidasta laitaan. Kylmä siellä tuskin tulee, mutta tuuli saattaa olla navakkaa ja sadekuurot voivat yllättää aurinkoisenakin päivänä.

Shoppailupaikka Sao Miguelkaan ei kyllä oikein ole. Kyllä sieltä pari ostoskeskusta löytyy, mutta niissä nyt on aika pitkälti samat kaupat kuin muualla Euroopassa. Tuliaisiksi kannattaa ostaa esim. paikallista hunajaa, teetä, hilloja, likööriä. Ruoan kannaltakaan se ei ole mikään gourmet-mekka, mutta kyllä sieltä ihan hyviäkin ruokia saa, esim. paikallisia kaloja. Pizzoja ja hampurilaisia tuntuu olevan vähän joka kulmaravintolassa tarjolla.

Azorit on paratiisi liikkuvalle luonto- ja ulkoilmaihmiselle. Tekemistä ja näkemistä riittää. Jos sen sijaan kaipaa lomalta ennemmin rantaelämää ja baareja, suosittelen suuntaamaan johonkin toiseen kohteeseen, sillä tuolta niitä ei juurikaan löydy.
 

Yhteistyössä