Aviomies lisää vaimon kotitöitä seitsemällä tunnilla viikossa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tammihärkä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Tammihärkä

Aktiivinen jäsen
28.03.2005
1 866
0
36
:D No, hyvä että meistäkin edes jotakin harmiakin on... :laugh: :whistle:

Jotenkin kyllä tuntuu että jonnekin on tuo minun yksi vähentynyt tuntini päässyt hukkumaan, tosin tuo toinen kappale taas kumoaa ensimmäisen..Hitsi, Eikö mihinkään voi enää luottaa.. :o

Lainaus" Avioliiton hinta naiselle on seitsemän tuntia lisää kotitöitä viikossa, kirjoittaa Aamulehti.fi. Miehelle naimisiin meno tietää sen sijaan yhtä tuntia aiempaa vähemmän kotitöitä.

Avioliitto tuo enemmän kotitöitä sekä miehelle että naiselle, semminkin jos hankitaan lapsia.

Aamulehti.fi perustaa tietonsa Michiganin yliopistossa tehtyyn tutkimukseen.

Naisista vähiten kotitöihin kuluttivat 20 - 30-vuotiaat vuotiaat sinkut, keskimäärin 12 tuntia viikossa. Eniten aikaa eli noin 21 tuntia viikossa kotitöihin käyttivät 60 - 70-vuotiaat naimisissa olevat naiset.

Vanhemmat miehet tekivät enemmän kotitöitä kuin nuoret. Kaikissa miesryhmissä naimattomat miehet tekivät kuitenkin enemmän kotitöitä kuin naimisissa olevat miehet. "

Aamulehti
 
Tämä on sikäli totta, että yksin asuessani en välittänyt juurikaan siivoamisesta, kun kyseessä oli vain omat sotkut. Jostain syystä toisen sotkuja on paljon vaikeampi sietää, mikä sitten tietää että siivottava on jos haluaa että on siistiä. ja vaikka kuinka siivoaa niin harvoin on siistiä.
 

Yhteistyössä