Vaikea sanoa, onko syytä sinussa vai miehissä vai molemmissa. Kuulostat tosi nuorelta ja ikävä tosiasia on se, että alle 25-vuotiaat miehet ovat yleensä hyvin kypsymättömiä ja valitettavan harvoin kykenevät sitoutumaan tylsään (?) perhe-elämään, vaan bailaaminen ja kaverit ovat tärkeämpiä.
Moni mies aluksi viettää paljon aikaa naisen kanssa, koska seksin merkitys on niin suuri. Ennemmin tai myöhemmin seksiä on vähemmän tai sen vetovoima ei tunnu enää niin suurelta, että nainen saa sillä miehen pysymään kotona.
Minusta kuukausi on todella lyhyt aika siihen, että olisit kovin tiukasti sitoutumassa toiseen ihmiseen. Minusta on hyvä, että muutaman kuukauden tapaillaan, seurustellaan ja TUTUSTUTAAN toiseen muutenkin kuin fyysisesti. Minusta liian vähän panostetaan siihen, että keskustellaan, opetellaan puhumalla saamaan tietoa, mistä toinen tykkää, mitä hän on tehnyt aiemmin, mitä haaveita hänellä on, mitä tulevaisuudensuunnitelmia jne.
Tiedätkin ehkä, että parisuhteissa on ylivertaisesti kolme asiaa, joista eniten tapellaan parisuhteissa. Ne ovat seksi, kotityöt ja raha. Ehdottomasti ennen sitoutumista toiseen kovin tiiviisti kannattaa ottaa selvää toisen rahankäyttö yms. asiat, jotka vaikuttavat siihen, miten vakavampi suhde voisi toimia: lainaileeko koko ajan kavereilta tai sinulta, pärjääkö omillaan, onko seksissä myös sinua huomioiva, huolehtiiko edes omat jälkensä pois ruokapöydästä, tarjoutuuko auttamaan, auttaako edes pyydettäessä siivoamisessa jne.
Siltikin, vaikka edellämainitut asiat toimisivat, kukaan ei pysty sanomaan, että sydämenasiat toimivat eli että rakkaus voi hyvin ja kukoistaa.
On myös mahdollista, että etsit tietyntyyppisiä miehiä. Jos sinua kiinnostaa ns. renttumiehet, niin voit olla aika varma, että on tosi epätodennäköistä, että saat perhe-elämään kykenevää miestä. Tiedän itsestänikin, että motoristit, muusikot ja itsevarmat miehet kiinnostavat, mutta kun niistä on kokemusta, olen huomannut, että jatkossa vain katselen heitä silmänilona, en enää haaveile heistä perheenisänä.