Auttakaa ja neuvokaa: kuinka saada vatsa kuosiin synnytyksen jäljiltä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja -
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

-

Vieras
Vauva on nyt reilu puolivuotias ja olen jo aikaa sitten palautunut normaaliin painooni. Mutta tuo vatsa! Pömpöttää, pömpöttää. Ja parin kuukauden päästä pitäisi lähteä etelään..

Minkälaisilla vatsalihasliikkeillä tuon vatsan pullistuman saisi pois? Yritin netistä etsiä, mutta en löytänyt mitään tähän tarkoitukseen. Tietääkö kukaan esim. jotain sivua josta löytyisi ohjeet sopiviin vatsalihasliikkeisiin? En uskalla ihan mitä tahansa alkaa tekemään, kun olen kuullut kauhutarinoita siitä, että mikäli vatsoja tekee synnytyksen jälkeen väärin voi lopputulos olla aika karmiva.

Kiitos, jos joku tietää neuvoa!
 
Syviä vatsalihaksia ja keskivartalon lihaksia vahvistavia liikkeitä, etsi niillä, löytyy varmasti. Tsemppiä! Etelän reissulle ei varmaan ehdi vielä tepsiä...ei se hetkessä tapahdu, sinnikkyyttä.
 
Ei ne vatsaläskit pelkästään vatsalihaksia tekemällä lähde, sulla voi olla supervahvat vatsalihakset mutta ne ei näy jos päällä on rasvaa. Rasvanpolttotreeniä suosittelen, eli lihaskuntotreeniä (kuntosalilla tai kotona) ja lyhytkestoista intensiivista intervallitreeniä (esim. 1 min x 5 vetoja ja välissä pari minuuttia kävelyä)
 
Voi googlaapa Callanetics. Siitä on sellainen 30 päivän versio, jossa aloitetaan tosi aloittelijan pohjalta. Siitä sitten rehkitään päivä päivältä edistyneempään ja lisätään toistoja. Sillä itsekin lähdin vatsoja vahvistamaan synnytyksen jälkeen. Täällä plussallakin on ketjuja siitä, täältä sen ensi kerran itsekin bongasin!
 

Yhteistyössä