Asiaa istukasta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "äityli"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

"äityli"

Vieras
Elikkä mulla ekassa ultrassa viikolla 11+ istukan sanottiin olevan takaseinässä alhaalla ja nyt kun kävin rakenneultrassa viikkoja 19+6 niin istukka oli 2,7cm kohdunsuun päällä. Siis eikös yleensä istukka siirry kohdun kasvaessa ylöspäin ja kauemmas kohdun suulta eikä niin, että kasvais kohdunsuun päälle? No sain kontrolliajan viikolle 30 jossa tilanne tarkistetaan, mutta kiinnostaisi tietää onko muilla vastaavanlaisia kokemuksia ja onko vielä toiveita, että istukka tuosta vielä nousisi.
 
se istukan paikka on hankalampi nähdä vielä rv11. tuo on siis ihan normaalia, että reuna näkyy rakenneultrassa kohdunsuun päällä, ja on tosi hyvät mahikset siihen että se siitä väistää kun kohtu kasvaa :)
 
[QUOTE="kätilö";24481307]se istukan paikka on hankalampi nähdä vielä rv11. tuo on siis ihan normaalia, että reuna näkyy rakenneultrassa kohdunsuun päällä, ja on tosi hyvät mahikset siihen että se siitä väistää kun kohtu kasvaa :)[/QUOTE]

ja sitä piti vielä sanomani, että alkuraskaudessa, juuri esim. niskaturvokeultrassa istukka on vielä kohtuuttoman iso verrattuna itse kohdun seinämään. sen pystyy kyllä katsomaan, onko istukka etu- vai takaseinämässä, mutta reunojen tarkistamiseen ei vielä lähdetä.
 

Yhteistyössä