Ärsyttävä työkaveri!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "myyjätär"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"myyjätär"

Vieras
Olen nyt joutunut vaihtamaan vastikään työvuoroni ja -kaverini työvoimapulan vuoksi. Tämä "uusi" työkaverini on ihan mahdoton! Olen yrittänyt tulla hänen kanssaan toimeen, mutta ei.. En pysty.

Koko ajan mä,mä,mä,mä,mä ja mun mies.
Esimerkiksi jos vaikka minä sanoisin tyyliin: "pitäis tämän päivän aikana tehdä x juttu" niin tämä vastaa: "mä keitin eilen tosi pahaa kahvia"

öööö...kuuntelitko yhtään ja miten tämä nyt liittyy mihinkään?!?

Häntä ei kiinnosta yhtään tehdä mitään, koska hän saisi saman rahan kotona ollessa ja "mun mies kyllä lupas elättää mut."

Joka aamu on sama virsi kun menemme töihin: "Ei ois yhtäääään kiinnostanu herätä ja lähtee töihin. Ei mun kyllä olis pakkokaan."

Ja jos joku keksii jonkun fiksumman ja uuden tavan tehdä joku asia helpommin, tämä on esittämässä esimiehelle sitä omana ideanaan ennenkuin kukaan kerkee kissaa sanoa.

Ennen tykkäsin olla töissä, oli kiva herätä uuteen päivään yms... Nykyään olen jatkuvasti pahalla päällä, varsinkin töiden jälkeen.. Esimies on tämän ihmisen paras kaveri, joten..

aaaargh... Kiitos kun sain avautua :)
 
Toi on vielä pientä...tai suurta varmaan sun elämässäsi, mut mä sairaalassa duunissa. Oon ollut siellä puolisen vuoitta ja kuulemma pidetty persoona. Yks sihteeri vääntää silti puukkoa selkään, kun tappelee vakkari-vakanssista, josta mä en verisesti taistele. Se on haukkunut mun osaamaattomuuttani ympäri osastoa, vaikkei kuulemma itsekään selivä ns. vaativista hommista. Nauroin, kun kuulin tästä. Sanoin parille kolleegalle, et tolla ei ilmeisesti yksityiselämä ole jengoissaan, kun jaksaa duunissa jauhaa osin pashaa. Ne myönteli, ja totesi että ko. neiti-ihminen tekee saman määrän virheitä kuin minäkin, vaiks on ollut alalla kauemmin. Ora Et Labora. Kävin esimiehen juttusilla ja kohta se akka on puhuttelussa. Luonteeltani olen sopua ja rauhaa rakastava joka asiassa, et silleesti nyppii tollasen finnien uhittelut;)
 
[QUOTE="Riitulainen";26143125]Toi on vielä pientä...tai suurta varmaan sun elämässäsi, mut mä sairaalassa duunissa. Oon ollut siellä puolisen vuoitta ja kuulemma pidetty persoona. Yks sihteeri vääntää silti puukkoa selkään, kun tappelee vakkari-vakanssista, josta mä en verisesti taistele. Se on haukkunut mun osaamaattomuuttani ympäri osastoa, vaikkei kuulemma itsekään selivä ns. vaativista hommista. Nauroin, kun kuulin tästä. Sanoin parille kolleegalle, et tolla ei ilmeisesti yksityiselämä ole jengoissaan, kun jaksaa duunissa jauhaa osin pashaa. Ne myönteli, ja totesi että ko. neiti-ihminen tekee saman määrän virheitä kuin minäkin, vaiks on ollut alalla kauemmin. Ora Et Labora. Kävin esimiehen juttusilla ja kohta se akka on puhuttelussa. Luonteeltani olen sopua ja rauhaa rakastava joka asiassa, et silleesti nyppii tollasen finnien uhittelut;)[/QUOTE]

et todellakaan vaikuta "pidetyltä persoonalta" tekstisi perusteella...
 

Yhteistyössä