Ärsyttääkö muita Ilta-Sanomien otsikot?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jotain rajaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

Jotain rajaa

Vieras
Nyt kun on lukenut juttuja tuosta Japanin tilanteesta niin alkoi melko paljon ärsyttää Ilta-Sanomien otsikot, joilla ei näytä olevan mitään tekemistä totuuden kanssa.

Esim. uutisoidaan "Totuus Fukushimasta paljastui STUK:lle: Plutoniumia käytetty 3 reaktorissa" ja sitten toisaalla kerrotaankin että eihän tämä ollut mikään yllätys vaan ihan yleistä Japanissa.

Ottaa päähän tuollainen turha paniikin lietsominen, varsinkin kun tuntuu että suuri osa suomalaisista ei omaa minkäänlaista medianlukutaitoa, vaan uskovat kaiken mikä kirjoitetaan.
 
No juu sensaatiota vaan. silloin joku päivä oli otsikko että joku "MIKA PÄÄSI TÄPÄRÄSTI KARKUUN AALTOJA" viitaten vähintään siihen, että on juossut kilpaa aallon kanssa, mutta eiiiih, mika oli vaan tullut normaalilla reittillennolla edellisenä pvnä kotiin.

Ja mika oli oikein sANkarina kuvassakin. HUOH!
 
Alkuperäinen kirjoittaja Tönt;23368068:
no ehkä enemmän huvittaa. :D
Vakava ydinturma uhkaa maapalloa: "Näyttää todella huonolta" - luki IS:n sivuilla sen katastrofin jälkeen.

Juuri tällaisia tarkoitin. Alkaa tulla tuosta pikkuhiljaa mieleen jenkkien tabloidlehdet. :D

Ja nuo otsikot tuntuvat menevän kokoajan enemmän 7 päivää yms. roskalehtien kanssa samaan suuntaan.
 
Juu, myyntiä pyritään kasvattamaan hinnalla millä hyvänsä.
Samaa sarjaa näiden huutonetissä joditabletteja kauppaavien kanssa.
Mutta minä kyllä yritän uskoa ihmisten medialukutaitoon.
 
[QUOTE="JEP";23368096]No juu sensaatiota vaan. silloin joku päivä oli otsikko että joku "MIKA PÄÄSI TÄPÄRÄSTI KARKUUN AALTOJA" viitaten vähintään siihen, että on juossut kilpaa aallon kanssa, mutta eiiiih, mika oli vaan tullut normaalilla reittillennolla edellisenä pvnä kotiin.

Ja mika oli oikein sANkarina kuvassakin. HUOH![/QUOTE]

:D :D
 
Ei nyt ehkä oo mikään vakava aihe, mutta muutama päivä sitten oli otsikko tyyliin: "Huippumallin ällöttävät ruoat". En nyt muista sanatarkasti, mutta kuitenkin niin, että jollakin huippumallilla on ruokakaapit täynnä jotain todella ällöttävää. Jutun kuin luin, kävi ilmi, että mallin pojalla on lemmikkilisko, jolle täytyy ostaa heinäsirkkoja.:D Se oli tämä etusivun "ällöttävä paljastus".
 
"Mysteeriä mukanaan kantava yhtye kesällä Suomeen"

Siis vähän jo has-been Manic Street Preachers. No, klikkaa tuota varmaan joku muukin kuin bändin fani. Klikkauksiahan noilla otsikoinneilla haetaan.
 
Mauri Kunnaksen lastenkirjassa, joss kerrotaan sanomalehden synystä on niin hyvä esimerkki lööpistä, että parempaa ei vois olla: Ensin oikein isoilla kirjaimilla iso otsake HIIRI SÖI KISSAN sitten ihan pienellä piilossa "Kissa oli suklaata".
Valhe, emävalhe, Iltiksen lööppi!
 
[QUOTE="aapee";23368109]
Ja nuo otsikot tuntuvat menevän kokoajan enemmän 7 päivää yms. roskalehtien kanssa samaan suuntaan.[/QUOTE]

Luulen, että ennemminkin kyse on mediakriittisyyden kasvusta ja internetistä. Sinä nykyisin vertaat saamaasi tietoa.

Muistan nuoruudestani esim. iltapäivälehden lööppiuutisen neulahuumeesta, jolla levitettiin hysteriaa kansaan. Tässä huumeessa erikoista oli se, että huumetta ei ollut ollenkaan, vaan kyse oli akupunktioneulojen käytöstä. Tänä päivänä samanlainen uutinen ja netti on täynnä porukkaa haukkumassa juttua paskaksi ja tekijöitä idiooteiksi.
 
Aku.jpg


Wanha uutinen. Tälläisiä ei enää onneksi näe
 

Yhteistyössä