Mun mielestä se kaaos ja lamaannus syntyy juuri siitä, että päästää hommat niin rempalleen että on isot kasat puhdasta pyykkiä, likaista pyykkiä ja koneessa tulossa uutta satsiakin vielä.
En lähtisi kikkailemaan millään pikkaripesuilla/paitapesuilla tms, se vain sekoittaa pakkaa entisestään kun "ei voi" heittää koneeseen mitä tahansa. Riittää että pesee vaaleat ja tummat erikseen.
Tässä minun vinkkini pyykkikaaoksen hallitsemiseen:
1. likapyykeille on kaksi koria, tummalle ja vaalealle. Kun korissa on sen verran pyykkiä että tulee yksi koneellinen, heitä pesuun. Ei se mitään vaikka koriin vielä jäisikin pyykkiä, voit energiatasosi mukaan pestä perään vielä toisen koneellisen jos jaksat tai sitten peset vain sen yhden, mahtuu taas likapyykkiä sisään. Älä IKINÄ päästä koria niin täyteen, että sinne ei mahtuisi enää likapyykkiä. Muutoin ei ole niin väliä, miten usein pyykkiä peset.
2. Hanki kaksi puhtaanpyykinkoria ja riittävästi kuivaustilaa. Kun pesukone on pessyt pyykit, voit heittää ne kuivausrumpuun. Älä pese kerralla enempää kuin saat kuivattua (kaikki pyykit pitää ehdottomasti kerralla saada kuivumaan, märkää pyykkiä ei jätetä odottelemaan!). Osan voit kuivata rummussa, osan narulla, jos energiatasosi on niin suuri että jaksat pestä enemmän pyykkiä kerralla. Jos et jaksa, peset vain sen yhden koneellisen että saat likapyykkikoriin tilaa, sen voit helposti kuivata rummussa ja sen jälkeen ei olekaan sinä päivänä enää pakko tuhlata aikaa pyykkihuoltoon jos ei jaksa.
3. Kun pyykki on kuivaa, lastaa se yhteen puhtaanpyykinkoriin. Tässä vaiheessa voit laittaa uutta satsia tulemaan jo jos jaksat, kuivaustila on vapaana.
4. Kannan välittömästi narukuivatuksen jälkeen molemmat puhtaanpyykinkorit olohuoneen sohvan läheisyyteen, toinen on tässä vaiheessa tyhjä, toinen täysi. Siitä ne näkee ja muistaa tehdä homman.
Jonain iltana sitten kun jaksan, tai jos on jo uutta satsia tulossa koneessa tai narulla niin pakkotilanteen vuoksi, alan viikkaamaan pyykkejä. Otan pyykkikorista yhden vaatteen kerrallaan ja viikkaan sen toiseen puhtaanpyykinkoriin. En yleensä lajittele tässä vaiheessa pyykkiä sen tarkemmin koska meillä lapsia on vain kaksi ja heillä on yhteinen vaatekaappi, lisäksi minun ja mieheni vaatekaapit sijaitsevat samassa huoneessa samalla seinustalla kuin lasten kaapit joten kaapitus on helppoa vaikka pyykit on viikattu sekaisin. Riittää että saan viikattua kaikki vaatteet. Yleensä en heti ala siirtämään niitä edes kaappiin vaan jätän viikatut pyykit koriin. Siirrän ne kaappiin kun jaksan tai kun on pakko uuden tulossaolevan pyykkisatsin vuoksi.
5. Jotta pyykin kaapitus ei olisi hirveää juoksua kaapilta toiselle, nostelen kaapin luona pyykit vieressä olevan sängyn päälle pinoihin joissa ne kaappiinkin menevät (miehen t-paidat, tytön mekot, pojan housut jne) Tästä ne on sitten helppo nostaa kasoissa kaappiin.
Ja homma on valmista!
Lakanapyykki:
Lakanapyykin viikkaan samantien kuivauksen jälkeen kaappiin. Meillä on vain kaksi lakanasettiä joten usein pesen lakanat aamulla ja illalla laitan jo puhtaana takaisin sänkyyn. Säästyy viikkaukselta.
Näillä ohjeilla homma toimii, ainakin meillä.